Post Niniwity polega na dobrowolnym zobowiązaniu się do niepalenia papierosów, niepicia alkoholu, niezażywania narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych, a ponadto na niekupowaniu innym ludziom tego co uzależnia (papierosów, narkotyków, alkoholu itp.) przez jeden rok. Możesz również podjąć post w innej sferze, która jest dla Ciebie uzależniająca. Zrezygnuj z czegoś, zrób przestrzeń dla Boga.

  Lub pobierz formularz w wersji pdf TUTAJ

  A oto więcej informacji o Poście Niniwity:

  I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i oblekli się w wory od największego do najmniejszego.  Doszła ta sprawa do króla Niniwy. Wstał więc z tronu, zdjął z siebie płaszcz, oblókł się w wór i siadł na popiele.  Z rozkazu króla i jego dostojników zarządzono i ogłoszono w Niniwie co następuje: «Ludzie i zwierzęta, bydło i trzoda niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i wody nie piją. Niech obloką się w wory – – niech żarliwie wołają do Boga! Niech każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą [popełnia] swoimi rękami.  Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?»  Zobaczył Bóg czyny ich, że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej. 
  Księga Jonasza 3, 5-10

  Jako młodzi ludzie, mamy świadomość, że to co odciąga bardzo wielu od Boga to nałogi. Miliony ludzi popada w dzisiejszych czasach w różnego rodzaju uzależnienia. Niszczy to ich wolność i zdrowie. Zaburza relacje z innymi i z Bogiem. Nierzadko młodzież nadużywa swojej wolności. Rozumie ją jedynie jako możliwość kupowania lub zażywania tego na co ma się w danym momencie pragnienie. A sięgając po np. alkohol lub narkotyki niszczą swoja wolność, czasem nawet na zawsze. Człowiek może uzależnić się od wszystkiego: od alkoholu czy narkotyku, od telewizora czy komputera, od smartfona czy Internetu, od władzy czy pieniędzy i hazardu, od lenistwa czy pracy, od określonych osób czy warunków życia, od subiektywnych przekonań czy opinii innych ludzi, do mody czy poprawności politycznej, od leków czy jedzenia, od pornografii czy od popędu ciała. Tymczasem człowiek wolny nie tylko ma wolność wyboru, ale też w swojej wolności potrafi się zobowiązać do dobra (np. zawrzeć sakrament małżeństwa). Zwierzęta nie zobowiązują się do niczego, gdyż nie są wolne jak ludzie. „Istotą wolności człowieka jest zdolność podejmowania zobowiązań”.

  Dlatego ogłaszamy Post Niniwity!

  Na czym polega Post Niniwity?

  Polega on na dobrowolnym zobowiązaniu się do niepalenia papierosów, niepicia alkoholu, niezażywania narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych, a ponadto na niekupowaniu innym ludziom tego co uzależnia (papierosów, narkotyków, alkoholu itp.).

  Jakie są cele Postu Niniwity?

  • zadośćuczynienie Bogu za grzechy pijaństwa i narkomanii
  • świadectwo trzeźwości w środowisku, w którym jestem
  • przemiana obyczajów
  • solidarność z osobami uzależnionymi, które aby poprawnie funkcjonować w społeczeństwie zachowują całkowitą abstynencję
  • szczególna modlitwa o wyzwolenie z nałogów dla osób uzależnionych

  Skąd pomysł na Post Niniwity?

  Źródłem inspiracji jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, który przed laty założył Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.

  Jak długo trwa Post Niniwity?

  Trwa on jeden rok. Może być przedłużany na następny rok. Po trzech latach nieprzerwanego Postu Niniwity można przyjąć go na całe życie.

  Co gdy złamię Post Niniwity?

  Złamanie przysięgi danej Bogu to bardzo poważna sprawa. W takim przypadku powinieneś od razu wyznać całą sprawę na spowiedzi.

  Czy można podjąć post Niniwity w intencji jakiejś konkretnej znanej mi osoby, która jest uzależniona?

  Można. Post Niniwity jest szczególną modlitwą za uzależnionych. Ale należy nie zapominać że celem postu jest przede wszystkim nauka samego siebie właściwego korzystania z wolności.

  W jaki sposób podjąć Post Niniwity?

  Należy podpisać kartę zgłoszeniową. Można to uczynić podczas listopadowego Zjazdu Niniwy lub w domu w dowolnym czasie. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.niniwa.org (u góry strony). Osoby, które podjęły się Postu Niniwity będą wpisane do internetowej księgi trzeźwości Niniwy.

  Czy osoby niepełnoletnie mogą podpisać Post Niniwity, skoro i tak przecież nie powinny używać alkoholu?

  To prawda że osoby, które nie ukończyły 18 lat życia i tak zobowiązane są do abstynencji z samego faktu niepełnoletności. Doświadczenie jednak pokazuje, że ludzie czasem na prawdę w młodym wieku sięgają po raz pierwszy po używki. Dlatego Post Niniwity podjąć może każdy. Także niepełnoletni. Zobowiązanie takiego młodego Niniwity będzie jednak taktowane jako post i modlitwa w intencji uzależnionych.

  Czy to w ogóle możliwe tak nie pic i nie częstować alkoholem przez cały rok?

  Jest wielu ludzi, którzy zobowiązali się do abstynencji. Poznaj ich!

  Marcin Szuścik, lat 22, jeden rok postu (zakończony)
  Będąc na Zjeździe NINIWY po raz pierwszy usłyszałem o Poście Niniwity (Krucjacie Wyzwolenia Człowieka). Nie znałem nikogo uzależnionego od alkoholu, w którego intencji mógłbym podjąć się tego postu. Mówiąc szczerze, chciałem się sprawdzić. Z samym niepiciem wiedziałem, że dużych problemów nie będę miał. Większym wyzwaniem było dla mnie przyznać się w grupie rówieśników dlaczego nie piję, bo wiedziałem, że spotka się to z natychmiastowym i bezlitosnym hejtem. Na początku było ciężko, ale po pewnym czasie nabrałem pewności siebie, która przełożyła się też na inne dziedziny życia. Jestem bardzo zadowolony z podjęcia Postu Niniwity. Oprócz satysfakcji daje mi to również poczucie, nawet dowód na to, że potrafię dochować wierności złożonemu przyrzeczeniu. W czasie kiedy to piszę, zostało mi 15 dni do końca.

  Jolanta Wręczycka, lat 24, jeden rok postu (zakończony)
  Post (Krucjata Wyzwolenia Człowieka) miał być dla kogoś – kogoś kto z 2 mln. osób w Polsce ma problem z alkoholem. Jak się okazało najbardziej była dla mnie i sama z niej najwięcej wyciągnęłam. Na Zjeździe NINIWY w Katowicach. Poruszany był temat szeroko pojmowanej wolności, również wolności od uzależnień. Zanim zdecydowałam się podjąć Post Niniwity, w głowie miałam co najmniej kilka argumentów przeciw: urodziny, sylwester, wakacje… I jak to zwykle bywa najtrudniejsza była decyzja. Dzisiaj mija już rok i gdybyś mnie spytał czy żałuję, odpowiem, że nie. Post był dla mnie łaską i z pewnością mogę powiedzieć, że bardzo wartościowym doświadczeniem, które zmieniło przede wszystkim mnie i moje spojrzenie na sytuacje i problemy związane z alkoholem. Im więcej z siebie dasz, tym więcej dostaniesz. Warto.

  Już 147 osób podjęło Post Niniwity!

  Szukasz wspólnoty? Dołącz do jednej ze wspólnot NINIWY w całej Polsce. Znajdź w twojej okolicy.

  O tym jak wygląda formacja we wspólnotach NINIWY i z jakich "narzędzi" korzystają nasi duszpasterze.

  Podejmij Post Niniwity. Zrezygnuj z używek przez okrągły rok. Zrób w sobie przestrzeń dla Boga.

  Poznaj Historię NINIWY. Zobacz jak Pan Bóg nas prowadził, przez różne wydarzenia i doświadczenia.

  Św. Eugeniusz de Mazenod, święci Młodziankowie i św. Jan Paweł II.

  Poznaj modlitwy, którymi modlimy się na co dzień, z modlitwą św. Eugeniusza o miłość do Chrystusa na czele.

  Potrzebujesz rekolekcji i wyciszenia? A może ekstremalnego sportowego wyjazdu? Poznaj ofertę NINIWY.

  Wspomóż nas!

  Żeby wyremontować OCM potrzebujemy Waszej pomocy! Pomóż w remoncie ośrodka.

  Kontakt

  Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
  mail: info@wolontariatmisyjny.pl
  tel.: 577 16 00 66