Wspólnoty NINIWY

Trzon NINIWY stanowią lokalne wspólnoty prowadzone przy parafiach (głównie oblackich), które skupiają w sumie ok. 300 młodych w całej Polsce. Wspólnoty działają w różnych grupach wiekowych, szczególnie wśród uczniów szkół średnich i studentów. Młodzież prowadzona jest przy pomocy autorskiej metody formacyjnej. Poprzez szeroką ofertę działań i wydarzeń NINIWA buduje u młodzieży fundament wartości, wiary i daje możliwość rozwoju osobistego, dzięki czemu zrzesza dużo większe grono młodych sympatyków i odbiorców! Istotnym elementem działań NINIWY jest ewangelizacja, którą w założeniu młodzi realizują w swoich środowiskach życia. Inicjatywa ta prowadzona jest przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (www.oblaci.pl).

Wizja NINIWY: „Wstań i idź do Niniwy”

Naszym zadaniem jest ewangelizacja. Wszyscy jesteśmy Jonaszami powołanymi do głoszenia Boga w swoich środowiskach, ale jednocześnie niniwitami, którzy ciągle potrzebują się nawracać. Stąd również wynika nazwa naszego duszpasterstwa – została zaczerpnięta z księgi Jonasza. Co więcej – wiele współczesnych środowisk przypomina Niniwę czasów Jonasza, wielu ludzi wątpi w Boże miłosierdzie, w to, że Bóg kocha i czeka… Tak wielu z nas nie wie, jak ważni jesteśmy dla Boga. Dlaczego tak często ulegamy złudnym koncepcjom szczęścia? Czy sukces i dobra materialne mogą zagwarantować nam bezpieczeństwo, spełnienie i nadać sens naszemu życiu? To wszystko jest ważne i Bóg chce nam dać szczęście już tu na ziemi, ale nasz cel sięga dużo dalej. Życie wieczne i wieczna radość. Trudno przebić to jakąkolwiek ziemską ofertą.

Misja NINIWY: Ukazywać Boga obecnego w codzienności.

Chcemy być obecni wśród rówieśników i wszędzie tam, gdzie jesteśmy pokazywać Boga: w pracy, nauce, zabawie, zainteresowaniach, sporcie itp. W sposób naturalny, nienachalny, szczery i prawdziwy.

Św. Eugeniusz de Mazenod kładł wielki nacisk na życie wspólnotowe. Nas również to zobowiązuje. Dlatego co roku spotykamy się wspólnie dwukrotnie na Zjazdach NINIWY oraz w szerszym gronie na Festiwalu Życia w Kokotku. Spotkania te są ważne, uczą otwartości na drugiego człowieka, pomagają dzielić się wiarą i doświadczeniami oraz są umocnieniem w prowadzeniu dzieła ewangelizacji.

Jonasz, nie całkiem superbohater…

Zanim Jonasz poszedł spełnić swoje zadanie, mocno się buntował! Czy my, chrześcijanie XXI wieku, nie zachowujemy się podobnie? Czy chcemy podejmować trud i wysiłek? Czy troszczymy się o innych? Czy może jak Jonasz wolimy postawić na kimś przysłowiowy krzyżyk? Bo czy w ogóle warto się starać? Może po prostu nam się nie chce. Tymczasem Bóg jest konsekwentny i nie daje za wygraną! Mówi „idź”! Wyruszyć do człowieka, z którym żyję na co dzień, to często najtrudniejsza i najdalsza podróż.

Jako wspólnota NINIWA nasłuchujemy tego „idź”. Chcemy wyjść do innych, ale przede wszystkim samemu opuścić swój ciepły i tylko pozornie bezpieczny kącik (lub jak mawiał Papież Franciszek – zejść z kanapy!). Chcemy wstać i iść do Niniwy!

Odwagi!

Trudno przezwyciężyć lęk, to normalne. Ale jeśli jakaś cząstka nas zaczęła zauważać, że coś nie gra z naszym życiem, że jest coś więcej niż szara codzienność, to czy teraz oszukamy samych siebie, z powrotem zakryjemy uszy i zamkniemy oczy?

Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą.” (Mt 28, 1–10)

Skąd wziąć tę odwagę? Jak stać się na tyle wolnym, żeby pokonać własny lęk? Trzeba osobiście spotkać Chrystusa! To On nas uwalnia. Jezus jest najlepszym wzorem odwagi. Zaryzykował swoim życiem. Gdy objawił się jako Syn Boży, ludzie chcieli Go ukamienować za bluźnierstwo. Dobrze wiemy, że to Go nie powstrzymało. Odważnie przeszedł między nimi…

Szukamy szczęścia tam, gdzie go nie ma. To sprawia, że wpadamy w depresje i uzależnienia, a zdarza się i tak, że ktoś próbuje odebrać sobie życie, bo nie potrafi odnaleźć się w świecie. Bywa, że jesteśmy rozczarowani, bo nie znajdujemy stałych punktów oparcia i tracimy poczucie sensu życia. Potrzebujemy nowej perspektywy dla swego życia!

NINIWA ma swój hymn, skomponowany przez jednego z Niniwitów

Szukasz wspólnoty? Dołącz do jednej ze wspólnot NINIWY w całej Polsce. Znajdź w twojej okolicy.

O tym jak wygląda formacja we wspólnotach NINIWY i z jakich "narzędzi" korzystają nasi duszpasterze.

Podejmij Post Niniwity. Zrezygnuj z używek przez okrągły rok. Zrób w sobie przestrzeń dla Boga.

Poznaj Historię NINIWY. Zobacz jak Pan Bóg nas prowadził, przez różne wydarzenia i doświadczenia.

Św. Eugeniusz de Mazenod, święci Młodziankowie i św. Jan Paweł II.

Poznaj modlitwy, którymi modlimy się na co dzień, z modlitwą św. Eugeniusza o miłość do Chrystusa na czele.

Potrzebujesz rekolekcji i wyciszenia? A może ekstremalnego sportowego wyjazdu? Poznaj ofertę NINIWY.

Żeby wyremontować OCM potrzebujemy Waszej pomocy! Pomóż w remoncie ośrodka.

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
mail: info@niniwateam.pl
tel.: 577 16 00 66