Polska – Syberia. Po co?

Tak pisaliśmy o intencji rajdu z 2013 r.

Tegoroczna wyprawa to szaleństwo i hardcor wyprawa w sam raz na Rok Wiary! Pojedziemy w intencji Polski na 100-lecie istnienia kościoła w Wierszynie, 100 km od Irkucka, gdzie mieszkają Polacy, osiedleńcy z początku XX w. i pracuje polski Misjonarz Oblat o. Karol Lipiński OMI.

Po co tłuc się 8000 km przez syberyjskie stepy na – jak uśmiechają się sami uczestnicy – “100-lecie wiejskiego kościółka”? Otóż sprawa jest dużo poważniejsza. Po pierwsze chodzi o solidarność z Polakami, którzy mieszkają tak daleko od swojej ojczyzny. Chcemy utwierdzić ich w tym, że o nich pamiętamy. Chcemy porozmawiać o ich trudach i historii ostatnich dekad. Chodzi więc o spotkanie. Po drugie, warto podejmować trud w intencji naszej ojczyzny. Wierzymy, że Polsce potrzebne jest świadectwo wiary i odwagi, przykład jedności i podejmowania ambitnych wyzwań. Chcemy też młodym osobom pokazać, że warto być dziś patriotą i co znaczy dla nas to słowo. Jako integralny element patriotyzmu uznajemy wartości chrześcijańskie, które wpisane są w historię naszego narodu od wielu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby Polski…

Patronem tegorocznego rajdu jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Postrzegamy go jako wzór człowieka i Polaka. Zawieziemy też do Wierszyny relikwie błogosławionego Polaka, a w trakcie wyprawy będziemy zamieszczać jego (i nie tylko) cytaty.

Żeby patriotyczny przekaz był jeszcze silniejszy, przygotowaliśmy na czas 10 tygodni wyprawy, 10 lekcji historii, które będziemy prezentować w każdą niedzielę wyprawy. Wybraliśmy różne, polskie wątki i zaprezentujemy w formie pisanej i do posłuchania w formie audio. Już teraz zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *