29 listopada| Wspólnota

Św. Eugeniusz – człowiek adwentu

Zbliża się 25. rocznica kanonizacji św. Eugeniusza de Mazenoda. W związku z tym Misjonarze Oblaci MN wyszli z inicjatywą przybliżenia […]

Zbliża się 25. rocznica kanonizacji św. Eugeniusza de Mazenoda. W związku z tym Misjonarze Oblaci MN wyszli z inicjatywą przybliżenia sylwetki Założyciela. Dziś i w następną niedzielę w oblackich parafiach będą odprawiane msze święte ze szczególnymi nawiązaniami do św. Eugeniusza.

Z inicjatywą wyszli klerycy 5 i 6 roku obrzańskiego seminarium wraz ze swoim opiekunem o. Łukaszem Krauze. Przygotowali specjalne teksty liturgiczne wskazującego na św. Eugeniusza jako na swoistego “człowieka adwentu”. Do tego zaproponowano inscenizacje z wykorzystaniem tekstów Założyciela, pochodzących z jego pism duchowych.

Właśnie jeden z takich fragmentów chcemy wskazać ci do przemyślenia. To taki z cyklu, jak zachować zdrowy balans między rozwojem osobistym i aktywnością. To dość dobry punkt wyjścia do rozpoczynającego się właśnie adwentu.

Muszę ciągle i całkowicie wyrzekać się moich upodobań, które skłaniałyby mnie do życia w milczeniu, przeznaczonego głównie na studiowanie i na inne obowiązki wynikające z samotności. Muszę na nowo
i na zawsze poświęcić się służbie bliźniego. Nie mogę jednak zapominać o sobie. Powinienem bardziej czuwać nad moim wnętrzem i nie pozwalać, by całkowicie mnie pochłonęły dzieła zewnętrznej gorliwości. Jednym słowem, w tym samym czasie muszę pracować nad zbawieniem innych i własnym uświęceniem.

(Pisma duchowe (1812 – 1861). Notatki z rekolekcji. 30 października 1818 r.)

I co ty na to?

Źródło: WSD Obra / Redakcja NINIWA

Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.