29 listopada| Wiadomości

Hiszpania: protesty ws. reformy oświaty, w tym seksualizacji dzieci

Organizacje grupujące rodziców, a także stowarzyszenia katolickie zapowiedziały kontynuację protestów przeciwko zatwierdzonej w czwartek przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu […]

Organizacje grupujące rodziców, a także stowarzyszenia katolickie zapowiedziały kontynuację protestów przeciwko zatwierdzonej w czwartek przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, reformę oświatową, zwaną “Prawem Celaa”, od nazwiska minister edukacji. W minioną niedzielę w ponad 50 hiszpańskich miastach odbyły się protesty, w formie przejazdu samochodów, przeciwko tej ustawie, w których wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Największa manifestacja odbyła się w Madrycie.

Nowa ustawa dopuszcza m.in. edukację seksualną 6-latków i konieczność zdobycia “przez nich wiedzy na temat różnorodności seksualnej”. Przepis ten jest jednym z najbardziej kontestowanych przez organizacje rodziców. Twierdzą oni, że reforma oświaty pozbawia ich wpływu na program nauczania swoich dzieci. Wśród innych krytycznych uwag pod adresem nowego prawa oświatowego jest też możliwość ograniczenia przez poszczególne regiony kraju języka kastylijskiego, będącego podstawą współczesnego języka hiszpańskiego, a także cięcia w finansowaniu przez resort oświaty szkół publiczno-prywatnych. Te prowadzone są głównie przez Kościół katolicki.

“Ustawa Celaa” przewiduje również ograniczenie liczby szkół specjalnych i włączanie dzieci z upośledzeniem do systemu placówek publicznych dla zdrowych uczniów. Resort zdrowia twierdzi, że zmiany te mają “przeciwdziałać segregacji oświatowej”.

Źródło: KAI

Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.