26 listopada| Wiadomości

Wielka zmiana… Nie będzie już diecezjalnych ŚDM w Niedzielę Palmową

W minioną niedzielę, przy okazji uroczystości Chrystusa Króla papież Franciszek ogłosił zmianę w celebrowaniu corocznych Światowych Dni Młodzieży w diecezjach. […]

W minioną niedzielę, przy okazji uroczystości Chrystusa Króla papież Franciszek ogłosił zmianę w celebrowaniu corocznych Światowych Dni Młodzieży w diecezjach. Dotychczas odbywały się one w Niedzielę Palmową. Młodzież gromadziła się przy katedrach i parafiach, żeby przeżywać swoje święto. Franciszek przeniósł to wydarzenie na listopad, właśnie na uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Przypada ona zawsze na ostatnią niedzielę przed adwentem, czyli na zakończenie roku liturgicznego. Skąd ta decyzja? Papież wytłumaczył, że zdecydował się na zmianę pod wpływem głosów, opinii i sugestii Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kompetentnych w zakresie duszpasterstwa młodzieży. Franciszek nie argumentował tego w ten sposób, ale być może Niedziela Palmowa nie była dotychczas zbyt fortunnym terminem z uwagi na przygotowania przed Wielkanocą, a przełom roku liturgicznego jest dobrym momentem zapalnym dla ożywienia duszpasterstwa młodzieży. W centrum obchodów dalej pozostaje tajemnica Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Ta treść łączy obie uroczystości.

A zatem w 2021 roku, nie będziemy celebrować diecezjalnych ŚDM w Niedzielę Palmową, ale w listopadzie. Ciekawe, jak ta zmiana się przyjmie. Co o niej myślicie?

Źródło: Redakcja NINIWA / gosc.pl / niedziela.pl

Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.