25 listopada| Wiadomości

Osiedle Przystań… powstaje kato-osiedle!

Gdzie mieszkasz? – A, w św. Bernardzie, a Ty? – Ja w św. Ricie. – To wpadnę po obiedzie! – […]

Gdzie mieszkasz? – A, w św. Bernardzie, a Ty? – Ja w św. Ricie. – To wpadnę po obiedzie! – Tak niedługo mogą wyglądać dialogi poznających się koleżanek z podwórka na nowobudowanym katolickim osiedlu w Łomiankach pod Warszawą.

Osiedle Przystań budują Anna i Kamil Kwiatkowscy, deweloperzy, którzy sami chcą zamieszkać w tym miejscu, gdy już powstanie. Ich celem jest stworzenie miejsca do życia, które będzie bezpieczne i spójne dla osób wyznających chrześcijańskie wartości. Nie jest to pomysł zupełnie nowy, bo podobne inwestycje już były podejmowane. Projekt państwa Kwiatkowskich zakłada m.in. usytuowanie na terenie osiedla kaplicy, placu zabaw, boiska, a każdemu domowi nadane zostaje imię innego, świętego patrona.

Wybraliśmy świętych i błogosławionych, którzy szczególną troską otaczali rodziny. Każdy dom w swoich fundamentach ma zamurowany cudowny medalik, a jego przyszli mieszkańcy są powierzeni w modlitewną opiekę zakonowi lub grupie modlitewnej związanej z danym świętym. Naszym marzeniem jest, by w osiedlowym oratorium znalazły się ich relikwie. – cytuje aleteia.org.

Pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo trafiony.

Katolicy coraz częściej myślą o łączeniu się i tworzeniu wspólnot na różnym poziomie życia, żeby dodawać sobie sił w coraz bardziej zsekularyzowanym świecie. Osiedle położone jest nad Wisłą, w otoczeniu Puszczy Kampinowskiej i odległości ok. 10-15 minut drogi samochodem od najbliższej stacji warszawskiego metra.

Nazwaliśmy je Przystań, bo zależy nam, by rodziny znalazły tu miejsce wytchnienia. Stąd nasze logo, które w symboliczny sposób przedstawia rodzinę, która jak drzewa zapuszcza korzenie: tak jej członkowie budują swoje życie na fundamencie wiary w Boga. Idei budowy osiedla towarzyszy także słowo Boże, mówiące o budowaniu domu na skale. – mówią inwestorzy.

Bardzo dobrze, że takie osiedle powstaje. To świadectwo wiary i forma ewangelizacji. Może jednak zaświtać w głowie pytanie, czy katolicy powinni tworzyć enklawy, czy jednak wychodzić do świata? Czy z takiego odosobnienia może wyniknąć chęć izolacji? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie osobiście, wchodząc w głąb swoich motywacji. Deweloperzy nie zakładają żadnej selekcji – Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie, sąsiedzkiej przyjaźni i szacunku do wyznawanych wartości – doprecyzował Kamil Kwiatkowski.

Planowany termin zakończenia prac oraz uzyskania pozwolenia na użytkowanie pod kwiecień 2022. Budujące się domy można już wstępnie rezerwować na stronie osiedleprzystan.pl.

Źródło: pl.aleteia.org / Gość Niedzielny / Redakcja NINIWA

Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.