23 listopada| NINIWA Team

Przygotuj się do wyprawy 2021 – promocyjny zestaw książek od NINIWA Team!

Kto nie ma jeszcze dość siedzenia w domu? Wszyscy czekamy, kiedy pandemia ustąpi i znowu będzie można swobodnie podróżować. To […]

Kto nie ma jeszcze dość siedzenia w domu? Wszyscy czekamy, kiedy pandemia ustąpi i znowu będzie można swobodnie podróżować. To odpowiedni czas, żeby zaplanować dokąd pojechać jak pandemia się skończy!

Zapytacie – jak zaplanować wyprawę?

Próbując dojść od ogółu do szczegółu, zacznijmy od podstawowej sprawy – zaplanujmy, dokąd i w jakim czasie chcielibyśmy dojechać podczas naszej rowerowej przygody.

Zasada generalna wydaje się być prosta – powinniśmy na mapie określić sobie punkt startowy i cel podróży, a następnie wyznaczyć drogi, którymi będziemy się poruszać, i podzielić trasę na równe odcinki, które będziemy starali się pokonywać każdego dnia wyprawy.

Łatwe? Niby tak, a jednak nie do końca.

Zanim zaczniemy planować, powinniśmy poznać swoje możliwości – to pierwsze primo. Oczywiście, w trakcie wyprawy i tak będziemy pokonywali więcej kilometrów niż do tej pory pokonywaliśmy wokół osiedla, jednak sprawdzenie się na trasie da nam pewien obraz tego, na jakie odcinki możemy naszą drogę podzielić.

Drugą sprawą są nasze priorytety – czego tak naprawdę oczekujemy od wyprawy. Trudno jest określić uniwersalne ramy odległości dziennych dla każdego, mimo to zaryzykujmy, proponując trzy najczęściej wybierane wśród pytanych rowerzystów średnie dystanse dzienne:

  • 50 km dziennie, żeby sobie pozwiedzać i zbytnio się nie zmęczyć,
  • 100 km dziennie, żeby pokonać solidny dystans, ale i przy okazji mieć trochę wolności i móc przeznaczyć nieco czasu na zwiedzanie,
  • 150–200 km dziennie, kiedy większość czasu spędza się na siodełku, a zwiedzanie czy zatrzymywanie się są już tylko kwestiami pobocznymi.

To fragment Małego Poradnika Wielkich Wypraw – kompleksowego poradnika o tym jak przygotować się do wyprawy rowerowej, który został napisany na bazie 10 lat doświadczenia grupy NINIWA Team. Ten poradnik możesz mieć już dzisiaj za darmo – do końca tygodnia dodajemy go gratis do zakupu książki z wyprawy 2020. Zainspiruj się historią tegorocznej wyprawy i dowiedz się jak zorganizować własną wyprawę.

DalekOMI – wyprawa 2020 >>

Mały Poradnik Wielkich Wypraw >>

A Ty, dokąd pojedziesz kiedy pandemia się skończy?

Marcin Szuścik

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.