Czy w tym roku jeszcze zmienimy czas na zimowy?

Już w 2019 r. zapowiedziana została pożądana przez europejskie społeczeństwo zmiana kończąca zmiany czasu na letni i zimowy. Opowiedziała się za tym większość krajów europejskich, a w ankiecie także ponad 78 procent dorosłych Polaków. Czy w tym roku zmiana ta wejdzie w życie? Kiedy ostatni raz zmienimy czas na zegarkach?

Korzyści z zaprzestania przestawiania się na czas letni i zimowy jest wiele. Przede wszystkim będzie dłużej jasno (ale też później wzejdzie słońce). Zniknie wiele uciążliwości związanych z dopasowywaniem rozkładów jazdy komunikacji i wynikającej z tego synchronizacji. Przestaje mieć też współcześnie znaczenie argument, który stoi u fundamentu decyzji o zmianach czasu. Jest nim oszczędność energetyczna i lepsze wykorzystanie czasu słonecznego. Nie ma to już znaczenia, bo ludzie pracują i tak praktycznie całą dobę w różnych branżach. Dlatego oświetlenie sztuczne i tak jest konieczne, czy to po południu, czy byłoby to dłużej z rana.

Docelowo obowiązujący miałby pozostać czas letni, czyli dłużej ciemno rano, ale też dłużej jasno po południu w zimie. Wstępne plany zakładały ostatnią zmianę czasu w 2021 r., jednak z powodu braku odpowiednich regulacji i międzynarodowych dostosowań w Unii Europejskiej, na razie nie wydaje się to realne. Zostajemy zatem przy dwóch zmianach czasu w roku. W marcu z zimowego na letni, a w październiku z letniego na zimowy – o jedną godzinę do tyłu.

Czas zimowy zmienimy już za tydzień, w nocy 26.10 (zawsze w ostatnią niedzielę października). Pamiętajmy zatem o przestawieniu wskazówki w zegarkach i urządzeniach (bez wbudowanej zmiany czasu!) z godziny 3 na 2. Pośpimy zatem 1 h dłużej! Nie zmieniaj jednak godziny w smartfonie lub komputerze. Te urządzenia mają zaprogramowaną na stałe zmianę godziny.