Bądź jak Samuraj Jack. Co wschodni wojownik ma wspólnego z chrześcijaństwem?

Kreskówki Cartoon Network, zwłaszcza te z dawnej serii Cartoon Cartoons, wyglądają na banalne, ale czy jest tak naprawdę? Pamiętacie „Dwa głupie psy”? Proste przygody, ale ukazywały psią przyjaźń do grobowej deski. A „Chojrak, tchórzliwy pies”? Tak, to ten cykor, żyjący na amerykańskim pustkowiu z państwem Miuriel i Eustachym Motykami, którego na nękały najróżniejsze straszydła, potwory i kosmici. A jednak, gdy zagrożona była jego ukochana pani, stawał na wysokości zadania i bronił ją z narażeniem życia. Jakie przesłanie niesie Samuraj Jack?

Chrześcijaństwo nigdy nie było i nie będzie oderwane od życia i jego podstawowych elementów takich jak przyjaźń, miłość, praca, zabawa, relacje, wyzwania itp. To dlatego, że chrześcijaństwo dotyczy życia! Osią chrześcijaństwa jest postać Jezusa, który przecież przyjął ludzką formę, by w konsekwencji doprowadzić nas do Nieba. To samo można powiedzieć o bajkach, które z założenia mają jakiś morał. Dotykają one życia. Zatem zestawienie wiary z moralizatorskimi bajkami nie powinno dziwić i pewnie nie jest odkrywcze. Jednak szukać mądrości w popkulturowym Cartoon Network, to już coś innowacyjnego.

Z nietypowych i nie kojarzących się na pierwszy rzut oka z mądrym przesłaniem pozycji możemy wymienić jeszcze np. Laboratorium Dextera. Małemu geniuszowi wyraźnie doskwierają braki rozwojowe w relacjach i emocjach, choć stara się o nich nie myśleć. Czy to nie częsta, współcześnie postawa? Z odcinka na odcinek Dexter zdaje się łamać w sobie te ułomności, musi współpracować z denerwującą siostrą czy rówieśnikami. Wzrasta. A Johny Bravo? Skuteczna przestroga przed próżnością. Atomówki? Relacje w rodzeństwie, z ojcem, misja, poświęcenie… Można by wymieniać bez końca.

Samuraj Jack czyli jak prowadzić wewnętrzną walkę o zewnętrzne sprawy

Zobaczcie poniższy film, gdzie temat tytułowego Jacka jest świetnie rozpracowany. Warto zwrócić uwagę na jego osobiste zmagania ze swoją „ciemną stroną mocy”. Każdy z nas je prowadzi. Jacka ratuje jego spokój, konsekwencja w działaniu, ustalony i uświadomiony system wartości, ale także nieobojętność na krzywdę napotkanych postaci.

A ty, z jaką bajkową postacią najbardziej się utożsamiasz i dlaczego? Czy możesz wyciągnąć z tego wniosku jakieś duchowe wnioski?

Źródło: Redakcja NINIWA / Wojna Idei