Papież do młodych: życie jest podróżą

Bądźcie żywotnymi ludźmi, ludźmi z ideałami, ludźmi, którzy zmieniają świat. Nie stójcie w miejscu, nie bądźcie jak posągi! – tymi słowami papież Franciszek zwrócił się do młodzieży z rodzinnej Argentyny. W przesłaniu wideo wyemitowanym przez archidiecezję Corrientes 19 września papież powitał młodych ludzi, którzy wzięli udział w 41. pielgrzymce młodzieży z regionu północno-wschodniej Argentyny (NEA).

W tym roku wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa odbyło się wirtualnie. Ta pielgrzymka jest podejmowana w bezprecedensowy sposób, ale nawet jeśli jest wirtualna, to wy podejmujecie ją w ten sam sposób: angażujecie w nią swoje serce i idziecie na spotkanie z Matką Bożą. Towarzyszę młodym w tej drodze, która choć jest wirtualna, ale nadal jest podróżą. Ważne jest, abyście nigdy nie zapominali, że życie jest podróżą – mówił Franciszek.

Pomimo trudności i błędów, których każdy może doświadczyć i popełnić na swojej drodze, zawsze należy próbować powstać i wrócić na właściwą ścieżkę, ponieważ stojąc w miejscu ryzykuje się stanie się posągiem jak żona Lota, która stała się słupem soli w Sodomie, kiedy zatrzymała się, by spojrzeć wstecz – powiedział papież.

Na zakończenie Franciszek pobłogosławił młodzież i przypomniał, że Maryja wie, co dzieje się w każdym z waszych serc, bo jest matką i troszczy się o was.

Tradycja corocznych pielgrzymek NEA sięga 1979 roku. Zazwyczaj ok. 300 000 młodych ludzi z Resistencia, Corrientes, Santo Tomé, Goya, Formosa, San Roque de Sáenz Peña, Posadas, Oberá, Puerto Iguazú i Reconquista udaje się do Sanktuarium Matki Bożej z Itati. Chociaż pielgrzymka tego roku nie mogła odbyć się w zwykłej formie, arcybiskup Corrientes Andrés Stanovnik przewodniczył uroczystej Mszy w bazylice Matki Bożej. Uroczystość była transmitowana na żywo na różnych portalach społecznościowych.

Źródło: KAI