Św. Maksymilian Maria Kolbe

Dzisiaj, 14 sierpnia, obchodzimy wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego. W czym możemy go naśladować?

Maksymilian Maria Kolbe jako Franciszkanin prowadził bardzo aktywne życie duszpasterskie – najpierw w Polsce, później na misjach w Japonii i znowu w Polsce. Najbardziej znaną historią z jego życia jest ta z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Na skutek ucieczki jednego z więźniów, straże obozowe wyznaczyły 10 innych, którzy jako karę za ucieczkę mieli zostać zamknięci w bunkrze głodowym i umrzeć. Maksymilian Maria Kolbe zgłosił się zamiast jednego z wyznaczonych, który prosił o litość ze względu na swoją żonę i dzieci. Strażnicy zgodzili się na tą zamianę, a Franciszek Gajowniczek, którego ocalił święty, ostatecznie przeżył piekło obozu zagłady i żył aż do 1995 roku, kiedy umarł śmiercią naturalną. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe przez cały pobyt w obozie potajemnie odprawiał Msze święte, spowiadał, głosił kazania, podnosił współwięźniów na duchu.

W czym możemy naśladować św. Maksymiliana Marię Kolbego? W ostatnich dniach swojego życia zrealizował on w 100% słowa Pana Jezusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. My żyjemy w czasach i w miejscu, gdzie to oddawanie życia przyjmuje inną, nie tak dosłowną formę. Dla jednego oddawanie życia to opieka nad chorym bratem, czy babcią, dla innego poświęcenie swojego czasu na pomoc rodzicom, koledze. Co jest twoim oddawaniem życia?

Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem, misjonarzem, a ostatecznie męczennikiem. Urodził się 8 stycznia 1894 roku; 28 kwietnia 1918 przyjął święcenia kapłańskie; 14 sierpnia 1941 roku zginął w obozie koncentracyjnym Auschwitz, po zgłoszeniu się na śmierć zamiast innego więźnia. 10 października 1982 został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym życiorysem św. Maksymiliana Marii Kolbego, odsyłamy na stronę Niepokalanowa >>