Teolog islamu: islam został sfałszowany i pilnie potrzebuje reform

Islamoznawca Mouhanad Khorchide twierdzi, że tradycyjny islam, praktykowany przez większość muzułmanów na świecie, wymaga pilnych reform. W rozmowie z niemiecką agencją katolicka KNA kierownik Centrum Teologii Islamskiej na uniwersytecie w Münster powiedział że stowarzyszenia islamskie, również w Niemczech, cierpią do dziś pod religijnym dogmatem posłuszeństwa, kary i poddania. Tymczasem prawdziwe przesłanie Mahometa skierowane było na duchowość jednostki, na jej osobisty stosunek do jedynego Boga, na etyczne zasady i sprawiedliwe społeczeństwo.

Zdaniem islamoznawcy teolodzy muzułmańscy „zmanipulowali i sfałszowali” to przesłanie już w pierwszych dziesięcioleciach po śmierci Mahometa, chcąc podporządkować religię służbie panujących. Dla umacniania swoich aspiracji do władzy politycznej kalifowie rozwijali teologię, która stworzyła bardzo autorytarny obraz Boga. Allah stał się surową, karzącą postacią wymagającą całkowitego posłuszeństwa i poddania – dokładnie takim, jak władca polityczny. Z Bożej miłości oraz miłosierdzia pozostało niewiele, podkreślił Khorchide.

Jako bezpośrednią konsekwencję tej manipulacji islamski teolog wymienił patriarchalne struktury poddaństwa od polityki począwszy aż po rodziny. Dlatego demokracja i wolność indywidualna nie mają w krajach islamskich szans.

W książce „Fałszywi adwokaci Boga. Zdrada islamu”, która ukaże się 13 lipca, Khorchide zachęca do reinterpretacji Koranu i przekazów proroka. Ponadto fragmenty legitymizujące przemoc powinny być umieszczone w ich historycznym kontekście i nie powinny mieć już żadnego znaczenia dla życia wiarą. „Prawdziwy islam” nie powinien być już dłużej związany ze skrupulatnym przestrzeganiem zasad szariatu, które do dziś wywierają wpływ na wszystkie obszary społeczeństwa. Wiele z nich, jak na przykład rzekomy obowiązek noszenia chusty, w ogóle nie mogło wywodzić się z Koranu.

Już widzę, że coraz więcej muzułmanów odrzuca autorytarne i afirmujące przemoc interpretacje ich religii i chce widzieć islam rozumiany jako przesłanie czysto etyczne i duchowe, zaznaczył islamoznawca.

Urodzony w Libanie 49-letni Mouhanad Khorchide jest austriackim socjologiem, absolwentem Uniwersytetu Wiedeńskiego, teologiem islamu. Wykłada na Uniwersytecie w Münster w Niemczech. W swoim dorobku ma kilkanaście książek poświęconych problematyce islamu.