Portugalia chroni dzieci przed gender? Kontrowersyjny serial zdjęty z anteny

RTP, publiczna telewizja Portugalii, wycofała z emisji serial animowany z przesłaniem dotyczącym mniejszości seksualnych oraz gender emitowany w paśmie adresowanym dla najmłodszych. Decyzja władz stacji jest efektem licznych skarg od widzów oraz rzecznika praw widzów na animowany serial pt. “Niewstydliwe”. Francuska produkcja opowiada m.in. o mniejszościach seksualnych, prawie do aborcji, rozwodach, a także o działaczkach organizacji feministycznych.

Według dziennika i radia “Observador” autorzy krytycznych listów do władz RTP wskazywali w swoich pismach, że serial, szczególnie jedna z jego części, jest próbą indoktrynacji najmłodszych i “nigdy nie powinien się pojawić” w emisji w paśmie dla dzieci pt. „Zig Zag”. Także dziennik “Correio da Manha” wskazał, że listy ze skargami od rodziców napłynęły do urzędu ds. regulacji treści medialnych (ERC), który podjął interwencję w tej sprawie w kierownictwie telewizji RTP.

W efekcie skarg władze RTP zdecydowały się wycofać serial z emisji w programie „Zig Zag”. Emitowany w drugim kanale telewizji publicznej serial usunięto także ze strony internetowej tej portugalskiej stacji telewizyjnej.

Źródło: KAI