Dziś uroczystość NMP Kodeńskiej… Czemu nie ma „jednej” Matki Bożej?

Dziś, 2 lipca, wielkie świętowanie (odpust) w Kodniu w związku z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki Jedności. Kodeńska Maryja dobrze się nam kojarzy. To przecież pod jej płaszczem przez 16 lat odbywał się Festiwal Życia. Czy jednak wiesz, że tylko dziś obchodzone są aż cztery święta maryjne! A co z innymi datami? O co chodzi z tymi „różnymi wersjami” Matki Bożej? Jak to zrozumieć?

Kiedyś usłyszałam pytanie dziecka: „Mamo, dlaczego mamy tak dużo Maryi, która z nich jest najlepsza?”. No właśnie, dlaczego mamy tak wiele wizerunków Maryi, skoro Matka Boża jest jedna? – pyta redaktorka opoka.org.pl w wywiadzie z o. dr. Markiem Kotyńskim CSSR, wykładowcą teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, byłym kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie.

Z podobnego względu, dla którego robimy wiele zdjęć ukochanej osobie. Niektóre ujęcia fotograficzne wyrażają lepiej pewne rysy jej charakteru lub oddają jakiś aspekt jej piękna, a czasem upamiętniają okoliczności niezwykłego z nią spotkania, więc z takimi wizerunkami nie potrafimy się rozstać. – odpowiada o. Kotyński.

Zauważ, że różne tytuły Maryi jak Częstochowska, Licheńska, Hodowicka, Piekarska odnoszą się zawsze do jakiegoś obrazu lub sanktuarium, którym towarzyszy kult wiary lub cudowne zdarzenia. W kulcie obrazów nigdy nie czcimy danego przedmiotu (obrazu, figury), ale osobę, którą one wyrażają – wyjaśnia br. Roman Łukaszewski OFMCap na mateusz.pl – Ikona bowiem odsyła do osoby, którą przedstawia i uobecnia.

Jaka Maryja jest najlepsza?

W orzeczeniu Soboru Ekumenicznego z Nicei (787 r) na temat czci obrazów czytamy: „…według nauczania Ojców i powszechnej Tradycji Kościoła wierni mogą czcić razem z krzyżem także wizerunki Matki Bożej, Aniołów i Świętych, w kościołach, w domach i przy drogach”. Tę starożytną praktykę czci i pobożności maryjnej potwierdził ostatni sobór powszechny – Watykański II.

Można tę sytuację porównać do czczenia Jezusa w wielu Jego aspektach (Najświętsze Serce Pana Jezusa, Jezus Chrystus – Król Wszechświata, czy Jezus Chrystus – Najwyższy i Wieczny Kapłan). Tu jednak czcimy cechy Boskie, a w przypadku tytułów Maryi, nasz wzrok ma być kierowany krok dalej – w stronę jej Syna. W Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK 487) czytamy, że „Wiara katolicka w odniesieniu do Maryi opiera się na wierze w Chrystusa, a to, czego naucza ona o Maryi, wyjaśnia z kolei wiarę w Chrystusa”.

A zatem która Maryja jest najlepsza? Otóż ta, która prowadzi Cię do Jezusa. Jeśli Twoją wiarę pobudza MB Częstochowska, to zaufaj właśnie jej. A jeśli szczególną czcią darzysz NMP Kodeńską, to dziś masz wyjątkową okazję do świętowania.