Niniwa się odradza! Życie chrześcijan po rządach ISIS

Chaldejski arcybiskup Mosulu (dawniej, NINIWA, przyp. red. niniwa.org) Najib Michael Moussa wraz z przywódcami muzułmańskimi i dygnitarzami plemiennymi odwiedził stare miasto. W sześć lat po zdobyciu go przez tzw. Państwo Islamskie (10 czerwca 2014) i 3 lata pod odbiciu przez wojska irackie, chrześcijanie są pełni nadziei na jego odrodzenie.

Celem wizyty dostojników religijnych były między innymi dwie kluczowe świątynie Mosulu – meczet i kościół, które mają zostać odbudowane jako symbol pojednania i powrotu do normalności. „Zachęcam wszystkich, którzy uciekli, aby wracali. Przed nami dużo pracy. Trzeba odbudować infrastrukturę, szpitale, zlikwidować korupcję i stworzyć miejsca pracy” – powiedział arcybiskup.

Miejscowych chrześcijan jego przyjazd napełnił nadzieją na przyszłość.

To mocne przesłanie dla wszystkich wierzących, ta odbudowa pokazuje, że nie oddaliśmy miasta i zamierzamy tutaj żyć” – powiedział ks. Thabit Mekko, przywódca wspólnoty chrześcijańskiej w Karemlaszu.

Wizytę hierarchy w części Mosulu, gdzie znajdują się najważniejsze tamtejsze zabytki i miejsca kultu, przygotowano tak, aby zbiegła się w czasie z rocznicą zagarnięcia miasta przez dżihadystów w 2014 r. Ich rządy na tych terenach skończyły się ostatecznie 21 lipca 2017, zanim jednak musieli odejść, zniszczyli kilka najcenniejszych pod względem religijnym i architektonicznym budynków.

Tak, kiedyś wyglądał Mosul /Wikimedia Commons / Dr-YonesHmad /
Tak, kiedyś wyglądał Mosul / Wikimedia Commons / Dr-YonesHmad

Odbudowanie kluczowych miejsc kultu to jednak nie wszystko.

Najtrudniej będzie odbudować zaufanie. Wielu chrześcijan czuje się zdradzonych przez niektórych muzułmanów, którzy współpracowali z dżihadystami w wypędzeniach i przemocy. To otwarta rana na poziomie psychologicznym – mówi jeden z miejscowych kapłanów.

Ponadto nie wolno zapominać o pandemii koronawirusa, z którą także walczy Irak. W Mosulu obowiązuje godzina policyjna, ale ludzie mogą poruszać się po mieście. W prowincji Niniwy udało się ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa przez zamknięcie granic z innymi prowincjami i Kurdystanem oraz dzięki wprowadzeniu kwarantanny dla osób przybywających z zewnątrz.

Źródło: KAI