Nie możesz przegapić tej daty! Masz mało czasu

Na początku kilka faktów…

 1. Naukowcy stwierdzili, że ciało człowieka może wytrzymać 45 jednostek w najpopularniejszej skali bólu. Kobieta podczas porodu odczuwa ich aż 57! To jak łamanie 20 kości w tym samym czasie.
 2. Niemowlę karmione piersią budzi się średnio co 2-3 h w nocy, ale bywa, że częściej. Dodając do tego utrudnienia w spaniu w czasie ciąży oraz często podejmowaną decyzję o rodzeniu dzieci w krótkim odstępie czasu, większość matek jest permanentnie niewyspanych nawet przez kilka lat!
 3. Najwięcej wypadków dochodzi w domu lub mieszkaniu. Aktywna natura dziecka uniemożliwia stan spokoju u rodziców. Ciągła konieczność kontrolowania sytuacji generuje niesamowite ilości stresu u rodziców, głównie matek.
 4. Dzieci chodzące do przedszkoli chorują średnio 3-4 razy w roku. W pierwszym roku nawet 6-8 razy.
 5. Młoda matka codziennie średnio 4-6 razy zostaje uszczypnięta, ugryziona, nadepnięta, popchnięta, kopnięta, pacnięta lub opluta przez swoje dziecko. To daje 1460-2190 uszczypnięć, ugryzień, nadepnięć, popchnięć, kopnięć lub opluć rocznie.
 6. Średnio należy dziecku powtórzyć od 3 do 10 razy polecenie, żeby usłuchało i wykonało wskazaną czynność. Niektóre dzieci i tak nie słuchają.
 7. Większość matek doświadcza w życiu wielu śmieszno-frustrujących sytuacji w postaci śmiejącego się w twarz dziecka, które ucieka dookoła stołu z gołą, nie do końca wytartą (czyt. brązową) pupą.
 8. Większość matek, co najmniej raz w życiu słyszy od swojego dziecka „nienawidzę cię!”.
 9. Na etapie dojrzewania i wczesnej dorosłości dzieci manifestują swoją odrębność i niezależność. Większość matek doświadcza łez z tego powodu.
 10. Większość matek poświęca się karierze rodzinnej kosztem zawodowej.
 11. Większość matek, mimo powyższych 10 punktów, dalej kocha swoje dzieci.

Już w najbliższy wtorek, 26 maja, dzień wyjątkowy – Dzień Matki.

Może nie pamiętasz 10 pierwszych punktów z naszego zestawienia, bo nie byłeś(-łaś) ich świadomy(-a). Twoja matka jednak wszystko pamięta. Pamiętaj chociaż o punkcie nr 11. Odwzajemnij matczyne poświęcenie darem z siebie. Masz jeszcze trzy dni, by wymyślić jak, choć w mikroskopijnym stopniu odpłacić swojej mamie trud wychowania. Do roboty!

Photo by Artem Maltsev on Unsplash