To nie kino samochodowe. To Msza święta!

W związku z mającym trwać do 2 czerwca we Francji zakazem odprawiania w kościołach Mszy św. z udziałem wiernych, diecezja Châlons w Szampanii postanowiła zorganizować w trzy ostatnie niedziele maja Msze „samochodowe”. Odbędą się one zgodnie z protokołem sanitarnym, zaaprobowanym przez władze.

Na wzór plenerowych projekcji filmów, liturgie będą sprawowane na wielkim parkingu na terenie wystawowym Le Capitole na peryferiach miasta. Wierni będą w nich uczestniczyć siedząc w swoich samochodach i nie wysiadając z nich ani na chwilę. Będą widzieli biskupa i koncelebrujących z nim księży przy ołtarzu ustawionym na podium, natomiast ich głos będą słyszeć dzięki transmisji radiowej w RCF Cœur de Champagne. Komunia święta będzie udzielana poprzez uchyloną szybę samochodu.

Te „samochodowe Msze” mają na celu umożliwienie katolikom udziału w Eucharystii jako wspólnota przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych. W każdym samochodzie będą mogły przebywać maksimum cztery osoby mieszkające razem. Duchowni udzielający komunii będą nosili maseczki ochronne. Kartki z tekstami pieśni nie będą rozdawane, lecz można je będzie sobie wcześniej wydrukować w domu ze strony internetowej diecezji.

Źródło: KAI