Biblijny kwadrans – zrobić różnicę, jak Mahalaleel

Przeczytaj Rdz 5

Kolejny potomek Adama nosi imię Mahalaleel. Z języka hebrajskiego oznacza to „chwała Boża”. Czym w ogóle jest chwała Boża? Można by tu mnożyć fachowe wykłady teologiczne. Pisanie o niej może spowodować, że ten obraz biblijny stanie bardzo abstrakcyjny. Jak więc ją opisać? Z teorii warto wiedzieć przede wszystkim, że w Biblii chwała Boża jest jednym z największych pozytywnych obrazów i najbardziej wiodących. Pojawia się ok. 300 odnośników mówiących o chwale Bożej. To, co jednak nam przybliży, czym chwała Boża jest w naszym życiu, to fakt, w jaki sposób działa ona na człowieka. Kto doświadczył chwały Bożej, ten przeżył to, że Bóg jest Bogiem, a człowiek jest człowiekiem. Chwała Boża to doświadczenie jakby gigant stanął obok krasnoludka. Widać różnicę. Pamiętam, jak kiedyś w galerii handlowej w Katowicach zobaczyłem znanego polskiego siatkarza. Był o wiele większy ode mnie. Nie dało się na to nie zwrócić uwagi. Zobaczyłem różnicę. Kto dostrzega ją między sobą, a Bogiem, ten wie po części, czym jest chwała Boża. Ale to nie wystarczy. Wobec chwały Bożej, trzeba podjąć decyzję: czy ją przyjmę, czy odrzucę? Słownik biblijny podpowiada, że chwała Boża wzbudza jednocześnie szacunek i przerażenie, ale zawsze zachęca do zbliżenia się. Pytanie tylko, czy się zbliżę? Uczucia, które się przeżywa nie zawsze ku temu sprzyjają. W przerażeniu raczej się ucieka, szacunek też może spowodować, że złapiemy dystans, bo to w jakiś sposób oddziałuje na nasze poczucie wartości. Różne są nasze wrażliwości, dlatego doświadczenie chwały Bożej jest wydarzeniem bardzo przełomowym. W nim okazuje się, czy będziemy bliżej czy dalej od Boga. Słowo Boże jest pełne przykładów, gdzie ludzie doświadczali czegoś takiego i to ich do Boga zbliżało (np. Mojżesz).

Św. Ireneusz z Lyonu (II / III w.) w kontekście chwały Bożej powiedział piękne zdanie: „Chwałą Boga żyjący człowiek”. To zdanie pozwala nam zrozumieć jeszcze bardziej w praktyce, co powoduje chwała Boża w życiu człowieka. Skoro żyjący człowiek jest chwałą Boga, to ona sprawia, że taki człowiek robi różnicę w świecie. Dla porównania – jeśli patrzysz na jakiś zespół piłkarski, to czasem dostrzegasz, że jeden z graczy robi wyraźną różnicę w grze całego zespołu. Gdy go zabraknie, to wtedy zespół gra słabiej. Czasem chodzi o jakieś specjalne zdolności techniczne, ale czasem sama osobowość może wpływać na morale całej drużyny, np. w przypadku trenera. Jeśli chcesz zobaczyć, czy ogarnia Cię i czy jest w Tobie chwała Boża, to popatrz na swoje życie, czy widzisz w nim jakieś różnice. Na przykład, że wraz z pójściem drogą chrześcijaństwa zmieniło się Twoje podejście do modlitwy. Przestała być klepaniem formułek, a stała się relacją. Jeśli widzisz, że modlitwa czyni różnicę w Twoim życiu, to ogarnia Cię chwała Boża. Popatrz, jak wygląda Twoje przebaczenie. Jeśli widzisz różnicę w odpuszczaniu innym ich przewinień, robisz to z większą łatwością albo szybciej niż wcześniej, to znaczy, że ogarnia Cię chwała Boża. Popatrz na swoje postępowanie, podejście do innych ludzi. Jeśli widzisz różnicę; jeśli widzisz, że zmienia się to na lepsze i inni widzą, że zachowujesz się i postępujesz inaczej, to znaczy, że ogarnia Cię chwała Boża. Podobnie będzie w każdej innej dziedzinie życia – jeśli widzisz w niej różnicę na lepsze, to ogarnia Cię chwała Boża. Mówiąc inaczej – stajesz się Mahalaleelem; człowiekiem, którego imię znaczy „chwała Boża”; którego tożsamością jest chodzenie w chwale Bożej.

Każdy z nas może stać się Mahalaleelem. Każdy z nas może zrobić różnicę i doświadczać tej różnicy. Pomyśl dzisiaj o swoim doświadczeniu chwały Bożej. Jeśli masz to już za sobą, uwielbiaj Boga. Jeśli nie, to proś o to, abyś potrafił przyjąć chwałę Boga z szacunkiem i drżeniem, i poczuł różnicę.