To ci się przyda! TOP 18 praktycznych umiejętności, cz. 2.

W poprzedniej części tego artykułu (tutaj >>) przez chwilę śmialiśmy się m.in. z prania, prasowania i przyszywania guzika, do czasu, gdy nie zawstydził nas surwiwalowy guru jedzący żabę, albo żona patrząca z politowaniem na nasze nieporadne próby przewleczenia igły nicią. Pora na skille z wyższej półki.

11. Samoorganizacja (kalendarz i lista ToDo)

Właśnie teraz, gdy wydaje ci się, że dzień mija za dniem jak odbity stemplem, każdy taki sam i niczym się nie wyróżniający, samoorganizacja jest na wagę złota. Gdybyśmy nie przyjęli w tym tekście kryterium od prostego do bardziej ogólnego, ta umiejętność znalazła by się na pierwszym miejscu. Izolacja w czasie epidemii to wyzwanie i szansa. Osoby, które jej nie zmarnują, będą o krok do przodu w stosunku do innych. Ustal sobie plan działania na każdy dzień, tydzień czy miesiąc i użyj do tego kalendarza. Nawyk spoglądania na niego choćby raz dziennie przed południem, pozwoli ci trzymać w ryzach swój cenny czas. Zastanów się, jak go wykorzystywać i zacznij używać listy ToDo, czyli rzeczy do zrobienia. Pomoże ci w tym nawet prosty arkusz Google czy jedno z wielu dostępnych w formie aplikacji narzędzi.

12. Ustalanie kierunków i priorytetów

Wykorzystaj bieżący czas, żeby przemyśleć swoje życie, to co dla ciebie ważne, jakie kierunki chcesz podejmować i co jest dla ciebie priorytetem. W chwilach zwątpienia wracaj do tego i umacniaj swoje postanowienia. Co jakiś czas rewiduj priorytety. Z pewnością poznanie ukochanej osoby czy zakończenie studiów zmienią twoje priorytety. Przeprowadź dla siebie analizę SWOT, żeby poznać swoje dobre i złe strony, oraz szanse i zagrożenia dla własnego rozwoju i życia. Bądź świadomy!

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
13. Zdrowe żywienie i dbanie o siebie

Nie podciągamy tego punktu pod „gotowanie”, bo wrzucenie jajka na patelnię to coś innego niż sprawdzenie pieczątki, żeby zobaczyć z jakim sortem masz do czynienia. Świadome działanie przyda ci się w każdym aspekcie życia. Jedz rzeczy zdrowe, sprawdzaj skład produktów. Pomyśl nad aktywnościami fizycznymi, które sprawiają ci przyjemność i spróbuj je realizować, w ramach obowiązujących ograniczeń. Nawet kilkunastominutowe rozciąganie ciała i zestaw podstawowych ćwiczeń, pomogą ci utrzymać lepsze samopoczucie.

14. Podstawy informatyki

Lepsze samopoczucie da ci też na pewno wyższe poczucie bezpieczeństwa w sieci. Teraz, gdy internet odgrywa jeszcze większą rolę w codziennych czynnościach, warto zadbać o własną edukację z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego. Poczytaj o tym, jak bezpiecznie użytkować swój komputer, smartfon, jak tworzyć bezpieczne hasła i jak je przechowywać (polecamy w tym czasie pozmieniać lub/i ponadawać nowe, bardziej skomplikowane od imienia żony hasła we wszystkich usługach, z jakich korzystasz). Dowiedz się, jak zarchiwizować/backupować swoje dane na komputerze. Często jedną maszynę używa obecnie kilku domowników, a dzieciaki lub dziadkowie nie myślą o takich rzeczach. Stwórz osobne profile dla każdej osobie i miej pod kontrolą to, co się dzieje z twoim urządzeniem. Jeśli starczy ci czasu, spróbuj nauczyć się przeinstalowania systemu lub prostych czynności konserwacyjnych. Zwrócą ci się na pewno, podobnie jak nieponoszenie kosztów usług u mechanika samochodowego.

15. Surwiwal

Po przeciwnej stronie od informatyki znajduje się dział surwiwalowy. Jak przeżyć w zmienionej rzeczywistości? Epidemia to w miarę kontrolowany stan w naszym społeczeństwie. Wojna albo klęska żywiołowa mogą pozbawić nas komfortu życia, jakie obecnie znamy. Może warto przygotować się na to w podstawowym zakresie? Sporządzić pakiet surwiwalowy, czyli plecak z podstawowymi przedmiotami i narzędziami oraz żywnością na nieoczekiwane zdarzenie. Poznanie prostych trików, jak poradzić sobie w niezwykłych okolicznościach, może uratować ci życie. Do tej dziedziny umiejętności zaliczamy też pierwszą pomoc! Przypomnij sobie jej podstawowe zasady. Nigdy nie wiesz, kiedy ci się przydadzą.

Photo by Markus Spiske on Unsplash
16. Finanse osobiste

W dobie kryzysu szczególnie istotne może być kontrolowanie własnych wydatków, planowanie budżetu miesięcznego i analiza finansowa własnych zasobów. Czy możesz pozbyć się pewnych długów? Np. niepotrzebnych kart kredytowych lub płatniczych, które skubią cię co miesiąc prowizjami. W sieci znajdziesz wiele poradników na ten temat. Warto być świadomym, na co wydajemy pieniądze.

17. Gryzienie się w język (kontrola emocji)

Tak przekornie możemy nazwać mechanizmy kontrolowania swoich emocji. Często to właśnie wystrzelone jak petarda głupstwo najbardziej niszczy nasze domowe relacje. Podniesiony głos? Frustracja? A może i rzucony z wściekłości talerz? Kto wie, do czego może doprowadzić nas długie siedzenie wśród czterech ścian. Trochę wysiłku i z pewnością znajdziemy sporo podpowiedzi, jak wyhamować niszczące nas emocje, żeby nie skrzywdziły nas i naszych bliskich. Drugi etap to wyuczenie się ich stosowania.

18. Modlitwa

Najlepsze na koniec. Często narzekamy, że nie słyszymy Boga, nie „czujemy” Go itd. A ile wysiłku ponosimy, żeby stworzyć Mu przestrzeń do wypowiedzenia się? Modlitwy możemy się uczyć całe życie i z pewnością nie jest to umiejętność do wyuczenia w 20 godzin. Ale dobrym punktem wyjścia jest prosta rada, której przeczytanie zajmie ci mniej niż dwie sekundy – znajdź czas dla Boga!