swietawdomu.pl. Poradnik na Wielki Tydzień

Na czas Wielkiego Tygodnia powstała strona internetowa, dzięki której wierni będą mogli znaleźć pomoc w dobrym przeżyciu tego czasu. Znajdą na niej przewodnik, jak ten czas przeżywać w domu, a także miejsce transmisji online liturgii i nabożeństw. Stronie patronuje abp Stanisław Gądecki i archidiecezja poznańska.

Zalecenia KEP na czas Świąt Wielkanocnych są jasne. Wierni powinni zostać w domu, aby nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się epidemii. – W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP zachęca jednocześnie, aby korzystać z dostępnych transmisji i przekazów medialnych, aby w ten sposób łączyć się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła.

Strona internetowa www.swietawdomu.pl powstała pod patronatem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP. Ma umożliwić wiernym dobre przeżycie nadchodzących świąt. W formie infografik i filmów on-line został przygotowany przewodnik duchowy na tan okres. Treści koncentrują się na tematach interesujących chrześcijan w kontekście Wielkanocy: rekolekcje, Komunia św. duchowa, spowiedź i żal doskonały, święconka oraz wskazówki jak przeżywać Triduum Paschalne w domu. Ponieważ wierni nie mogą tradycyjnie udać się do kościoła, na stronie umożliwiono śledzenie transmisji on-line i radiowych, z liturgii czy nabożeństw. Znajdują się na niej sprawdzone informacje z życia Kościoła i materiały formacyjne.

Oprócz transmisji na żywo z różnych kościołów w Polsce, rekolekcji i materiałów formacyjnych na stronie znajdują się również newsy i komunikaty polskiego episkopatu.

W dobie fake newsów strona www.swietawdomu.pl jest oficjalnym narzędziem przekazywania narracji Kościoła na czas Wielkiego Tygodnia w okresie trwającej epidemii. Dostępne są także informacje dotyczące akcji duszpasterskiego telefonu „Ksiądz na sygnale”. Przez cały tydzień w godz. 10:00-12:00 oraz 17:00-20:00 pod numerem telefonu 61 102-00-00 można porozmawiać z kapłanami. Na żywo będzie można słuchać archidiecezjalnego Radia Emaus, jak i złożyć darowiznę na rzecz chorych i zmagań z koronawirusem.

„Święta w Domu” ma również swój oficjalny kanał na Twitterze (@SwietaWDomu), gdzie udostępniane będą najważniejsze treści.

Projekt powstał pod patronatem Przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego i archidiecezji poznańskiej. Pomysłodawcami i wykonawcami serwisu są: redakcja „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, twórcy aplikacji „Drogowskaz”, oraz „Radio Emaus”. Strona ma zakończyć działalność w Niedzielę Miłosierdzia.

Źródło: KAI