Coś dla przedsiębiorców i coś dla każdego… Dobre wiadomości o kredytach i procedurach

Dziś w programie telewizyjnym wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz w rozmowie z Michałem Rachoniem rzucił światło informacji na plan pomocy przedsiębiorcom. Z kolei Związek Banków Polskich przychyla się do odroczenia rat kredytów płaconych przez osoby fizyczne.

Minister Andruszkiewicz twierdzi, że zaplanowany program pomocowy dla przedsiębiorców będzie wzorem na skalę europejską i że Polska przeznaczy na niego wiele miliardów złotych. Szczegóły ujawni dopiero premier, ale jasne jest, że celem jest możliwie największe zahamowanie recesji gospodarczej oraz bezrobocia. Z pewnością przedsiębiorcy z niecierpliwością wyczekują, jakie ułatwienia i jaką pomoc finansową planuje wdrożyć państwo. Specjaliści wypowiadają się, że oprócz przyznania pieniędzy należy koniecznie uprościć wiele kłopotliwych procedur jak RODO czy JPK. Wiele im podobnych, obciążających obowiązków nie przystaje do obecnego, wyjątkowego czasu i nie powinny dodatkowo hamować przedsiębiorców w i tak trudnej już sytuacji.

Informacje o uproszczeniach i planach wsparcia są już częściowo opublikowane na www.biznes.gov.pl, a wkrótce pewnie dodane zostaną nowe wiadomości.

Co dla osób fizycznych?

Wiceminister cyfryzacji zachęca osoby starsze do lekarskich konsultacji telefonicznych i uzyskiwania e-recept. Jednocześnie rozwiewa obawy, czy internet, jako dziś główne medium podczas kwarantanny, się nie zapcha. Zachęca także do używania i zakładania profilów zaufanych, żeby możliwie wiele spraw urzędowych załatwić zdalnie.

Najbardziej jednak chyba cieszy efekt rozmów rządem ze Związkiem Banków Polskich. Ten, choć nie ma uprawnień, będzie jednak mocno rekomendował odraczanie przez poszczególne banki rat kredytobiorcom. Takie udogodnienia wprowadziły już np. PKO BP, mBank czy Raiffeisen. Każdy bank proponuje własną procedurę, często nie trzeba jednak nawet iść do banku! .Wystarczy zadzwonić lub złożyć wniosek online, by przekazać dyspozycje o kilkumiesięcznym odroczeniu spłaty kredytu lub pożyczki.