Apel do młodzieży. Ludzie pokoju w niespokojnym czasie

Stosujcie się do zaleceń służb sanitarnych, ale nie ulegajcie panice. Bądźmy ludźmi pokoju w niespokojnym czasie – prosi młodych krakowski biskup pomocniczy. Apeluje do nich ponadto o pomoc starszym i mniej odpornym na zagrożenia związane z wirusem.

Bp Damian Muskus OFM przewodniczył w środę w Niepołomicach Mszy św. z ustanowieniem nowych lektorów. Zwrócił uwagę, że uroczystość odbywa się w niełatwym czasie, gdy rozlegają się apele o szczególną ostrożność i wyjątkową dbałość o higienę, szkoły zostaną zamknięte, a ludziom starszym i mniej odpornym zaleca się pozostanie w domach. – Jaka powinna być nasza chrześcijańska odpowiedź na to co się dzieje wokół nas? Powinna ona wypływać z miłości, której ważnymi elementami składowymi są: posłuszeństwo i odpowiedzialność – mówił hierarcha.

Biskup zaapelował, by w duchu posłuszeństwa stosować się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych, bo one służą bezpieczeństwu, a zarazem nie ulegać panice, „podsycanej niekiedy przez nieodpowiedzialnych ludzi”. – Bądźmy ludźmi pokoju w niespokojnym czasie – prosił.

– Niech ten czas będzie dla nas wszystkich wezwaniem do jeszcze głębszego zaufania Jezusowi. Wyrazem tego zaufania jest modlitwa i pragnienie nawrócenia – zachęcał duchowny.

Odwołał się do poczucia odpowiedzialności młodych ludzi i prosił, by zachowywali oni „daleko idącą ostrożność”.

– Zrezygnujcie z niepotrzebnych spotkań czy wizyt. Złóżcie to wyrzeczenie w duchu wielkopostnym i przeznaczcie ten czas na bycie z bliskimi w domu – radził. – Niech to będzie wasz dar miłości wobec rodziców, dziadków, sąsiadów, bo nie tylko o wasze zdrowie tu chodzi, ale też o to, by uchronić przed zachorowaniem słabszych – przestrzegał. Zachęcał także do tego, by mieć „szeroko otwarte oczy na potrzeby samotnych i starszych”, którzy z powodu zagrożenia epidemią pozostają w swoich domach. – Wyrazem odpowiedzialnej miłości i służby może być zwykłe zainteresowanie ich samopoczuciem czy też zrobienie im zakupów – dodał.

Hierarcha poprosił też o modlitwę, post i jałmużnę w intencji chorych, ich bliskich, a także w intencji ludzi, którzy im posługują; za pracowników służby zdrowia i służby sanitarne. – Niech miłosierny Pan, który jest Źródłem Życia, obdarzy nas pokojem i uchroni od zła – zakończył.

Odwołane wydarzenia

W archidiecezji krakowskiej odwołano do tej pory m.in. zaplanowane na Niedzielę Palmową Forum Młodych, organizowane przez Grupy Apostolskie. Ruch Światło-Życie odwołał zajęcia Diecezjalnej Szkoły Animatora i Szkoły Animatora Oazy Dzieci Bożych. Nie odbędzie się też spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Metropolita Lwowa miał być 18 marca gościem cyklu „Takim go pamiętamy”. Nie odbędzie się także misterium wielkopostne „Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie” – 22 i 29 marca. Niektórzy proboszczowie, w porozumieniu z rodzicami, przekładają na późniejsze terminy sakrament bierzmowania.

Źródło: KAI