Chodź, a pokażę ci, kim jesteś w oczach Boga

Tytułowe słowa to podsumowanie życia i pracy św. Eugeniusza de Mazenoda. Wypowiedział je jako młody ksiądz podczas pierwszego znanego nam kazania do najbardziej opuszczonych i biednych mieszkańców Aix-en-Provence. W tych słowach zakodowanych jest wiele cennych treści!

Chodź!

Po pierwsze św. Eugeniusz zaprasza do doświadczenia – mówi „chodź”. Ich bezpośrednią inspiracją wydają się być słowa Jezusa, który w ten sam sposób powołuje swoich uczniów. «Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». (J 1, 38-39), albo jeszcze Chodźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi (Mt 4, 19). Ruszenie się z miejsca, w którym się tkwi (nieważne z jakich przyczyn), to pierwszy krok do zmiany swojego życia i odkrycia Boga.

Pokażę Ci

Żeby coś zobaczyć, trzeba poświęcić czas, nie gonić, zatrzymać się, być obecnym i świadomym. Inaczej świat miga nam przed oczami i nic z tego nie mamy, bo nawet zrobione zdjęcie będzie rozmyte i nie zostanie żadną pamiątką. Dlatego, gdy św. Eugeniusz chce pokazać ludziom, kim są w oczach Boga, zachęca ich tak naprawdę do włączenia się aktywnie we wspólnotę, jak np. młodzież w Stowarzyszeniu Młodzieży w Aix.

Kim jesteś?

Kiedy ruszasz się ze swojego dawnego miejsca i znajdujesz miejsce we wspólnocie, łatwiej jest ci poznać siebie. To właśnie w interakcji z innymi ludźmi dowiadujesz się, kim jesteś. Masz punkt odniesienia. Jasne, powiesz, że potrzebna jest też cisza i wejście w siebie. Oczywiście. To też znajdziesz, gdy zaczniesz pogłębiać swoje życie duchowe w Kościele.

W oczach Boga

To dopiero szok! Jeśli pozwolimy sobie spojrzeć na samych siebie oczami Boga, przeżyjemy radosne zdziwienie. Jego spojrzenie jest pełne miłości, zrozumienia (Bóg zna nas przecież najlepiej), troski i co najważniejsze – ono nadaje nam dopiero pełną wartość osobistą. Możesz żyć w kanałach, chodzić w łachmanach i codziennie walczyć o kawałek chleba. Możesz mieć wszystko, ale czuć pustkę, odrzucenie przez bliskich i brak akceptacji. Jednak kiedy uświadamiasz sobie, że jesteś dzieckiem Boga, nagle na Twojej głowie ląduje książęca korona, a na plecy wkładają ci bisiorowy płaszcz i wkładają na palec pierścień. Wyprostowujesz się i już nic nie jest w stanie odebrać ci twojej godności.

Do takiego doświadczenia zapraszał swoim życiem św. Eugeniusz. Sam doświadczył tego miłosiernego spojrzenia i pragnął się nim dzielić.

Jeśli jesteś zainteresowany (-a) pogłębieniem wiedzy o założycielu Misjonarzy Oblatów MN, chcesz poznać jego charyzmat, misję i duchowość, albo odnaleźć swoje miejsce w oblackiej rodzinie, mamy coś dla ciebie! Właśnie ruszył kurs teologiczny online dla świeckich pod tytułem „Chodź, a pokażę ci, kim jesteś w oczach Boga”. Kurs animowany jest w języku angielskim i hiszpańskim, w 20 sesjach po 20 minut, począwszy od 1 marca br. Prowadzi go o. Frank Santucci OMI, międzynarodowy propagator oblackiego charyzmatu, wraz z o. Davidem Munozem.

Dowiedz się więcej o kursie czytając newsa tutaj >>

Zapisy bezpośrednio tutaj >>

Video z przeprowadzenia rejestracji: