oblaci.pl
17 lutego| Wspólnota

Rocznica zatwierdzenia Konstytucji i Reguł oblackich

Dziś, 17.02 mija 194. rocznica zatwierdzenia Konstytucji i Reguł Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN. Ten dokument nadał kształt pracy oblatów, a […]

Dziś, 17.02 mija 194. rocznica zatwierdzenia Konstytucji i Reguł Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN. Ten dokument nadał kształt pracy oblatów, a zatem i wpłynął na naszą tożsamość.

Dzisiaj obchodzimy dzień, w którym Kościół potwierdził misyjną wizję Eugeniusza de Mazenoda. W zdumiewający sposób kościelna aprobata została udzielona szybko. Eugeniusz de Mazenod wiedział, że prowadziła go Boża Opatrzność, która także skłoniła papieża Leona XII do papieskiego zatwierdzenia naszych Konstytucje i Reguł 17 lutego 1826 roku. Papież pragnął odnowy Kościoła, a słysząc o cudach zdziałanych przez garstkę misjonarzy we Francji, przyspieszył proces zatwierdzenia. – pisze w liście na dziś o. Luis Lougen OMI, generał zgromadzenia.

To rzeczywiście ciekawa historia. Eugeniusz de Mazenod jechał do papieża z zamiarem zatwierdzenia zgromadzenia pw. św. Karola. W grudniu – tuż przed audiencją u papieża Leona XII – Eugeniusz zmienia nagle nazwę zgromadzenia z oblatów św. Karola, na “Oblaci Maryi Niepokalanej”. Było to niezwykle ryzykowne – taka zmiana w ostatniej chwili mogła oznaczać niezdecydowanie Założyciela, było to także jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu w 1854.

Udało się! A św. Eugeniusz tak pisze w liście do oblatów we Francji i o. Henryka Tempiera, swojego wiernego współpracownika: Wszyscy są zdumieni obrotem sprawy. Ci sami, którzy zostali powołani, aby swymi głosami przyczynić się do wykonania bardzo wyraźnej woli papieża, dziwią się tej jednomyślności poglądów, a przede wszystkim niezachwianemu postanowieniu Ojca Świętego, którego nic nie mogło odwieść od pierwszej myśli, jaką Duch Święty natchnął go w pierwszym dniu, kiedy to korzyłem się u jego stóp i przedstawiałem mu plan tego dzieła, które teraz możemy nazwać Bożym.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy obecnie 3776 zakonników, w tym 470 w Polsce (stan na 2019 rok). Zakonnicy są obecni także w 50 polskich delegaturach zagranicznych; we Francji, na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi, w Turkmenistanie, na Madagaskarze, w Kamerunie i Skandynawii. Dom prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne istnieją w Obrze – Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu – nowicjat i postulat dla braci zakonnych.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.