NINIWA
19 stycznia| Wiadomości

Wokół tyle potrzeb. 3 punkty dlaczego warto przekazać 1% na NINIWĘ

Jak co roku, w styczniu rusza nasza akcja zbierania środków 1% podatku od osób fizycznych na wsparcie naszego Oblackiego Duszpasterstwa […]

Jak co roku, w styczniu rusza nasza akcja zbierania środków 1% podatku od osób fizycznych na wsparcie naszego Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA.

I również, jak co roku, dziękujemy Wam za stałe wspieranie naszej wspólnej inicjatywy, Waszą dobroć i hojność. Często jednak można zastanawiać się, czy w obliczu wielu potrzeb i problemów w otaczającym nas świecie, dobrze kierujemy nasze wsparcie.

Oczywiście wybór tego, jak się chce pomagać, należy do każdego z nas indywidualnie, ale przy tej okazji chcemy przypomnieć Wam, czym zajmuje się w praktyce NINIWA.

  1. Wartość człowieka – przez liczne inicjatywy i aktywizacje jak wyprawy, sport, wydarzenia kulturowe, warsztaty i festiwale chcemy zachęcić młodych ludzi do ŻYCIA! Chcemy pokazać im, że są wartościowi i dobrzy, wbrew temu, co często mówi się o młodzieży. Młodzi ludzie często są ofiarą zabiegania dorosłych, ich niedojrzałości, przez którą rozbijają rodziny i krzywdzą swoje dzieci. Zagubienie w tym szybkim świecie, bogatym w wypełniacze i zapychacze czasu (Internet, FB, multimedia, uzywki, pęd do sukcesu w pasjach i rywalizacja rówieśnicza itd.) to ogromny problem. Najpierw staramy się przywrócić młodym ich ludzką godność, odbudować prawdziwe relacje, a później…
  2. Formacja duchowa – A później dopiero możliwe jest prawdziwsze poznanie Boga. I to On z całą mocą ugruntuje w człowieku jego poczucie wartości, będzie prowadzić proces leczenia ran i wypełni duchową pustkę w człowieku. Prowadzimy formacyjny program rozwoju młodych osób, jesteśmy czujni na dynamiczne zmiany w świecie, staramy się mówić językiem docierającym do współczesnej młodzieży i pomagać tym samym pogłębiać ich relację z Bogiem. Dysponujemy różnymi narzędziami jak np. Podręcznik Niniwity, kompendium formacyjnym NINIWY. Współpracujemy z innymi duszpasterstwami i nie rywalizujemy o młodzież dla siebie. Chcemy uruchamiać młodych ludzi do ich własnej drogi w Kościele. Towarzyszymy im praktycznie od szkoły podstawowej aż po dorosłe, rodzinne życie, pamiętając o tym, że tylko w pełnym cyklu rozwoju człowieka, możemy fundamentalnie zadbać o duchowy rozwój naszego społeczeństwa.
  3. Ewangelizacja i świętość – To ostatni krok, który jest jednocześnie pierwszym krokiem. Dążenie do świętości to plan na całe życie. Młodzi muszą wiedzieć, o co toczy się stawka i że Niebo jest na ich wyciągnięcie ręki, że na nie zasługują i już jest im dane, jeśli tylko tego sami nie zepsują. To ogromna łaska. Jednocześnie to pole ewangelizacji, bo właśnie przez nią i przez mówienie innym o Bogu, zbliżamy się sami do świętości. Nigdy nie wiemy, czy osoba, którą spotkamy nie będzie tą, którą stawia przed nami sam Bóg, żebyśmy powiedzieli jej o Jezusie i Jego miłości.

Widzisz pewnie, że te działania mają charakter całościowy. Przez to też trudniej czasem odkryć ich owoce w życiu konkretnego człowieka. Szczęśliwie jednak, bezpośrednio obserwujemy przemiany serc młodych ludzi, których znamy i to mobilizuje nas jeszcze bardziej do pracy.

To, co w praktyce robimy znajdziesz w Kalendarzu Niniwity oraz na naszej stronie. Wydarzenia i inicjatywy to jedynie zewnętrzny wyraz naszej głębokiej troski o młodych ludzi i efekt przemyślanej strategii wspierania młodzieży. Wymienione wyżej punkty to wieloletnie doświadczenie Kościoła, a w tym naszego patrona, św. Eugeniusza de Mazenoda, który sam stosował własnie taką metodykę pracy z ludźmi.

Jeśli masz taką chęć, wesprzyj to dzieło i pomóż nam wspierać nam młodzież u podstaw.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.