Gdańsk: Rekonsekracja kościoła św. Józefa oraz inauguracja Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury

W pierwszą niedzielę adwentu oddano do użytku liturgicznego kościół rektoralny pw. św. Józefa w Gdańsku, którym opiekują się oblaci. Rekonsekracji świątyni dokonał biskup Zbigniew Zieliński – biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Wcześniej zainaugurowano działalność Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury oraz poświęcono odnowione pomieszczania klasztorne. Całość prac mogła być zrealizowana dzięki dotacjom unijnym, miasta Gdańsk oraz wsparciu i zaangażowaniu wielu osób.

Uroczystości w Gdańsku były transmitowane przez media internetowe. Streaming na Facebooku dotarł do blisko 3 tysięcy odbiorców. Relacja z Mszy św. była przekazywana on-line poprzez stronę klasztorną oblatów w Gdańsku.

Szczegółową relację z wydarzenia, wraz ze zdjęciami i nagraniami przeprowadziła strona Oblaci.pl. (KLIKNIJ TUTAJ)

Kościół św. Józefa w Gdańsku wraz z zabudowaniami klasztornymi w stylu gotyckim został wzniesiony w XV wieku. Karmelici trzewiczkowi rozpoczęli budowę w 1483 roku. W prezbiterium znajdował się ołtarz poświęcony św. Józefowi – patronowi ludzi pracy, w kościele znajdowało się również 14 ołtarzy bocznych, pięknie zdobionych z figurami świętych. Pierwotnie świątynia miała liczyć 75 metrów długości i sięgać do dzisiejszej wolnostojącej bramy przy ul. Elżbietańskiej. W 1945 roku, wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej do Gdańska, kościół został częściowo zniszczony. Żołnierze sowieccy podłożyli ogień pod świątynię, w której schroniło się ponad 100 osób. Do pierwotnych rozmiarów kościoła nigdy nie powrócono. Od 1947 roku mieści się tu dom zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy sprawują opiekę duszpasterską nad tym miejscem. W kaplicy Wieczystej Adoracji odbywa się spowiedź, z której licznie korzystają mieszkańcy Gdańska i okolic. Miejsce nazwane jest potocznie “kościołem ekstremalnych spowiedników” – rocznie korzysta tu z sakramentu pokuty ponad 80 tysięcy penitentów.

 

źródło: Oblaci.pl