Weź nie planuj, weź zaufaj… [świadectwo]

Niedziela 31.07.2016

Godzina 10.00 – Msza Święta Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia. Ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży – PANAMA 2019. Pamiętam jak dziś, spory o to „Gdzie leży ta cała Panama? – Ameryka Północna, Środkowa czy Południowa?”. Pamiętam swoje słowa: „aaa no fajnie byłoby kiedyś jeszcze uczestniczyć w ŚDM, ale Panama to niestety nas ominie”.

I tak oto rok temu podczas spotkania wspólnoty (NINIWA – KODEŃ) anonimowo wybieramy 3 osoby, które polecą do Panamy. Moje pierwsze myśli: „to szaleństwo, wręcz niemożliwe…” z drugiej strony: „to spełnienie marzeń i wspaniale, by ktoś z NINIWY mógł przeżyć to wydarzenie, które w 2016 roku wydawało się tak abstrakcyjne”.

Liczymy głosy i pierwsze imię, które padło – Daria. Jeżeli znasz to uczucie, kiedy jesteś najszczęśliwszą osobą na świecie, ale w tym samym momencie tracisz wszystko – to doskonale zrozumiesz co wtedy czułam. Słowa, które wypowiedziałam to: NIE MOGĘ. W grę wchodziła moja pierwsza sesja egzaminacyjna w życiu. Bałam się, a jeszcze gorszą myślą było zdawanie jej samotnie w innym terminie. Bardzo przeżywałam tą decyzję. Wiedziałam, że tracę możliwość spełnienia marzeń. I wtedy właśnie przybył Duch Święty, który pomógł mi przezwyciężyć wszelkie przeciwności losu. Wszystko co stawało na drodze do Panamy.

I tak 17 stycznia rozpoczęła się moja podróż na Światowe Dni Młodzieży 2019. Oblacka grupa młodzieży z całej Polski liczyła 14 osób. Naszym Przewodnikiem Duchowym został Ojciec Jan, który doskonale mówi w języku angielskim…😁

Chcę się z Tobą podzielić chociaż kroplą tego, co dane było mi przeżyć.

Bóg dał naszej grupie najlepszego wolontariusza na świecie. Mike został naszym Aniołem Stróżem. Niesamowity człowiek. Wzór człowieka miłosiernego. W każdym momencie zachowaniem, gestem, mową, spojrzeniem świadczył o Bożym Miłosierdziu. I właśnie w tym momencie pragnę opowiedzieć najpiękniejszy moment w Panamie.

Wieczorne czuwanie młodych z papieżem. Stoimy, rozmawiamy, korzystamy z ostatniej wspólnej nocy z przyjaciółmi z Panamy. I w jednej sekundzie Mike mówi „rosario” – wyciąga różaniec, klęka i wszyscy jak stoimy padamy na kolana. Każdy z nas modli się tak jak potrafi, każdy w swoim języku, hiszpański, polski, angielski… W tym momencie przeżyłam najpotężniejsze wzruszenie. Dotarło do mnie to, że nie liczy się: rasa; kolor skóry, włosów, język, status, miejsce. Nie liczy się nic – prócz wiary. Modlitwa łączy wszystkich.
Modlitwa jest językiem całego świata. 

24.01.2019

Nie ma słów, którymi mogłabym wyrazić to co czuję tu… w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży 2019. Miejsce, w którym stale i prawdziwie się uśmiechasz – jest Twoim domem. Dziękuję, że mogę tu być. Dziękuję za świadectwo wiary… Mam marzenie… byśmy doceniali tych, którzy nie są doceniani, by nasza wiara była tak potężna jak Panamczyków, byśmy kochali, a nie nienawidzili… Wszystkim tym, którzy kojarzą Panamę z samymi negatywnymi opiniami etc… mogę z ręką na sercu powiedzieć, że w życiu nie spotkałam tak dobrych ludzi jak tu w Panamie. Czuję się tu jak w domu i jestem wdzięczna, że mam okazję pogłębiać swoją wiarę obok ludzi, którzy pokazują czym jest miłosierdzie. —–> to niewielki fragment tego co miałam w sercu do przekazania światu.

Kończąc już ten wpis, chcę Ci powiedzieć: Nie planuj nic sam. Bóg już dawno ma plan i wie doskonale jak go zrealizować. Ty zaufaj, a przeżyjesz życie tak jak ma ono wyglądać. Nie poddawaj się, rozmawiaj z Bogiem w języku świata. Ufaj, ufaj, ufaj i bądź miłosierny jak Bóg. 

Daria Szkodzińska

Tekst pochodzi ze strony blog.niniwa.pl