„Młodzi dla historii”

Projektem „Młodzi dla Historii” rozpocznie się w Gdyni dziś XI. Festiwal Filmowy „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”. Ideą 4-dniowego wydarzenia, jest prezentowanie dorobku twórców filmowych i radiowych, którzy inspirują się dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89.

Celem projektu „Młodzi dla historii” jest zainteresowanie młodych ludzi poszukiwaniem i odkrywaniem lokalnych czy rodzinnych bohaterów polskiej drogi do wolności i zainspirowanie ich do opowiadania ich historii.

W wielu rodzinach i miejscowościach są ludzie, którzy walczyli w różnych okresach o wolność, płacili za to wysoką cenę, byli wyrzucani ze szkół czy z pracy. Teraz często pozostają na uboczu, a dzięki odrywaniu ich przeszłości młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i być dumnymi z członków rodziny czy sąsiadów – tłumaczy dyrektor festiwalu – Arkadiusz Gołębiewski.

Młodzież będzie prezentowała swoje prace w trzech konkursach: filmowym, teatralnym i stylizacyjnym. Pokazanych zostanie 13 filmów, 5 sztuk teatralnych i 14 stylizacji młodych twórców, którzy będą mogli wziąć także udział w warsztatach i spotykać się z doświadczonymi, zawodowymi dokumentalistami.

Młodzi twórcy przygotowali prace inspirując się zarówno lokalnymi bohaterami jak i członkami swoich rodzin. Spektakle i filmy głównie inspirowane są latami wojennymi lub powojennymi, natomiast twórcy stylizacji modowych najczęściej inspirowali się latami między wojennymi. Tematyka filmów jest bardzo różna.