31 maja| Artykuły

Granica ludzkich możliwości

Jest taka? Oczywiście. Człowiek nigdy nie będzie w stanie zrobić wszystkiego, bo nie jest Bogiem. Co nie zmienia faktu, że […]

Jest taka? Oczywiście. Człowiek nigdy nie będzie w stanie zrobić wszystkiego, bo nie jest Bogiem. Co nie zmienia faktu, że stać go na wiele. Ale i tak to, na co go stać nie zależy od niego.

Michalina Lewandowska została przez swojego narzeczonego i jego kumpla zaatakowana paralizatorem o napięciu 300 000 volt, mocno związana, wsadzona do kartonowego pudła i zakopana głęboko w ziemi. Diabelski plan pewnie by się udał, gdyby nie pierścionek zaręczynowy. To nim Michalina przecięła krepujące ją więzy i wygrzebała się z ziemi. Uspokoję – dwóch zwyrodnialców dopadła sprawiedliwość, a Michalina, która przeżyła niemożliwe pomału dochodzi do siebie.

Żołnierz Mattchew Croucher podczas misji w Afganistanie nadepnął na minę. Próbując ratować kolegów, rzucił się na granat. Kolegów uratował i sam przeżył. Choć wydaje się to niemożliwe.  Królowa Elżbieta II za ten czyn odznaczyła go Krzyżem Jerzego.

Sir Adrian Carton de Wiart, oficer Brytyjskiej armii zyskał sobie opinię żołnierza nie do zabicia. Na przestrzeni 60 lat walczył w trzech wielkich wojnach. W tym czasie został postrzelony w twarz, głowę, brzuch, nogę, kostkę, biodro i ucho. Stracił oko i rękę i sam amputował sobie palce jednej z dłoni. Jego towarzysze broni wspominali, że na froncie zawleczki granatów odrywał zębami i rzucał nimi jedyną ręką jaka mu pozostała. To nie wszystko. Sir Adrian przeżył dwie katastrofy lotnicze i uwolnił się z obozu jenieckiego. Zmarł w czasach pokoju w wieku 83 lat.

Todd Endris surfował sobie pewnego słonecznego dnia przy jednej z kalifornijskich plaż. I nagle zdarzyło się coś, co zdarza się raz na cztery miliony. Todda zaatakował trzymetrowy żarłacz biały. Gdyby nie deska, do której przylgnął z całych sił, pewnie już było by po zawodach. Z poszarpanymi plecami i rozerwaną do kości nogą czekał na cud. Cud się zdarzył. Nagle otoczyło go stado delfinów, które uniemożliwiło rekinowi dokończenie dzieła. Todd po półrocznej rekonwalescencji wrócił do surfowania.

Philippe Petit po raz pierwszy stanął na linie mając 16 lat. Najbardziej znanym wyczynem tego francuskiego linoskoczka jest przejście bez żadnych zabezpieczeń po linie rozpiętej między dachami dwóch budynków World Trade Center. Przejście to mało powiedziane. To był taniec na linie. Oglądając film Zemeckisa opowiadający te wydarzenia, trudno uwierzyć, że człowiek jest w stanie odpalić coś takiego. A jednak.

Polak, Andrzej Bargiel, wszedł z nartami na plecach na K2, po czym, jakby nigdy nic, zjechał na nich na dół.

Niemożliwych po ludzku rzeczy dokonywali więźniowie obozów koncentracyjnych i uczestnicy programów The Brain. Genialny umysł. Niemożliwych rzeczy dokonują ekstremalni sportowcy (np skacząc z kosmosu na ziemię) i ludzie, którzy całkowicie poświęcają swoje życie innym. Myślę, że ojciec Maksymilian Kolbe albo Matka Teresa z Kalkuty to dobre przykłady takiego ekstremalnego przekraczania ludzkich możliwości. Gdzie są te granice – nie wiemy. Jutro może się okazać, że ta ustanowiona dzisiaj znów została przesunięta. Nie wiemy gdzie są, ale wiemy, że są. To nie prawda, że człowiek je sobie ustala. Zwykle przyglądamy się tym, którym udało się przekroczyć jakieś granice. Ale w ich cieniu, często niewidoczni stoją ci, którym się nie udało. Choć być może walczyli  bardziej niż ci pierwsi. Są i takie historie, kiedy przegrywamy z własną słabością, kiedy coś okazuje się silniejsze od nas, kiedy po prostu dochodzimy do granicy własnych możliwości i musimy skapitulować. I co wtedy? Może najtrudniejszą do przekroczenia granicą jest zgoda na własną niemoc?

Adam Szefc Szewczyk

Adam Szewczyk

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.