Co dał światu Ice Bucket Challenge?

Czy pamiętacie jeszcze „Ice Bucket Challenge”? W 2014 roku Internet zalała fala filmików, na których ludzie wylewali sobie na głowę wiadro lodowatej wody. Czy wiesz co było powodem tej akcji i co z niej wynikło?

Ice Bucket Challenge nie był zwykłą akcją. Choć wielu ludzi wylewało sobie wiadro zimnej wody dla jedynie śmiechu, powodem powstania tego pomysłu było jednak coś zdecydowanie ważniejszego. Ludzie na całym świecie, a w szczególności celebryci, oprócz zimnej kąpieli przeznaczali też pieniądze dla fundacji ALS na sfinansowanie badań nad stwardnieniem zanikowym bocznym.

Ci, którzy cierpią na to stwardnienie doznają nagłego niedowładu i nie są w stanie kontrolować swoich mięśni. To, jak czuje się człowiek cierpiący na ALS, możemy odczuć przez chwilkę, gdy wylejemy na siebie wiadro lodowatej wody. Stąd powstał pomysł by poprzez zabawną akcję internetową rozpropagować wiedzę na temat schorzenia i zebrać pieniądze na badania. Choć większość z biorących udział w akcji nie dorzucało się do zbiórki, to zebrane datki i przychody z reklam zapewniły organizatorom akcji aż 115 milionów dolarów.

Dzięki zebranym funduszom przeprowadzono badania, dzięki którym odkryto gen NEK1 odpowiedzialny za to schorzenie oraz rozpoczęto pracę nad lekami mogącymi ulżyć cierpiącym na ALS.