Niniwa znów się modli!

W syryjsko-katolickim kościele św. Tomasza w Mosulu odprawiono pierwszą Mszę św. pokoju i pojednania po latach opanowania miasta przez terrorystów Państwa Islamskiego. Liturgii przewodniczył syryjsko-katolicki arcybiskup Youhanna Boutros Mouche. Jak poinformowała 3 marca wiedeńska fundacja „Pro Oriente”, na uroczystość przybyli nie tylko przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich z chaldejskim arcybiskupem Mosulu, Michaelem Najeeb Moussą, ale także przedstawiciele wspólnot muzułmańskich, jezydzkich i innych organizacji społecznych.

Msza św. pokoju i pojednania jest ważnym elementem projektu „Budować mosty między grupami społecznymi w Równinie Niniwy”, rozpoczętego przez włoską wspólnotę o tej samej nazwie. Jego celem jest szeroki proces pojednania, który pozwoli na przezwyciężenie ran, resentymentów i wzajemnych podejrzeń z czasów krwawego konfliktu i okupacji Mosulu. Dlatego w Mszy św. uczestniczyło też siedmiu młodych działaczy pokojowych z miasta, którzy pracują nad rozwiązywaniem bez przemocy konfliktów, które w dalszym ciągu istnieją.

Kościół św. Tomasza w historycznej dzielnicy Uhrturm jest najstarszym kościołem Mosulu. Został zdemolowany i obrabowany przez terrorystów Państwa Islamskiego. W walkach o wyzwolenie Mosulu został tylko uszkodzony, ale ogólnie przetrwał w dobrym stanie. Choć jeszcze daleko mu do dawnego wyglądu, to młodzi aktywiści pokojowi – chrześcijanie i muzułmanie – zrobili wiele, aby świątynię udostępnić wiernym.

 

źródło: EKAI