Ofiary tajfunu wprowadzają się do Wioski Papieża Franciszka

Osoby, które straciły swe domy w tajfunie Yolanda, jaki nawiedził Filipiny w 2013 r. wprowadzają się do Wioski Papieża Franciszka w mieście Tacloban. Nowe domy otrzymały tam pierwsze 263 rodziny.

Wioska Papieża Franciszka powstała dzięki wspólnym wysiłkom lokalnych i zagranicznych instytucji kościelnych, takich jak Caritas Kanada, Krajowy Sekretariat Działań Społecznych Katolickiej Konferencji Biskupów Filipin czy zgromadzenie redemptorystów, a także organizacji pozarządowych i instytucji państwowych.

Nowe domy znajdują siedem kilometrów od centrum miasta, w miejscu, z którego nie trzeba się będzie ewakuować w razie kolejnego tajfunu. Można tam łatwo dotrzeć komunikacją miejską.
Docelowo w Wiosce Papieża Franciszka zamieszka 566 rodzin. 166 domów wciąż jest w budowie. Znajdą się tam również kościół, teren zabaw dla dzieci i świetlica.

Wiceburmistrz Tacloban Jerry Yaokasain uważa, że Wioska Papieża Franciszka jest wzorem dla przyszłych projektów domów dla ofiar katastrof naturalnych.

Z kolei metropolita Palo abp John Du zachęcił mieszkańców, by swe nowe domy traktowali jako „dar od Boga” i budowali wspólnotę, żyjąc i pracując tam jak jedna rodzina. Zapowiedział, że w Wiosce mają powstać także miejsca pracy w przemyśle i handlu.

Poszkodowanych w wyniku tajfunu Yolanda odwiedził w styczniu 2015 r. papież Franciszek.

 

źródło: KAI