Polskie bojery górą!

Czy wiesz czym są bojery? Pomóc Ci może oficjalna nazwa sportu, który uprawia się za ich pomocą – żeglarstwo lodowe. Bojery to ślizgi lodowe  z żaglem poruszające się na płozach po zamarzniętych zbiornikach wodnych. I jeśli tego nie wiesz, nie wiesz też, że Polacy są jednymi z najlepszych w tej dziedzinie na świecie!

Od dwóch dni na Zalewie Siemianówka odbywały się Mistrzostwa Świata i Europy juniorów i juniorek w bojerowej klasie DN. Do regat zgłosiło się 78 zawodników z 8 państw: Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji oraz z Węgier.

Z wielką radością przyjęliśmy informacje, że to Polka – Zuzanna Rybicka obroniła tytuł Mistrzyni Świata Juniorek! Jakby dobrych wiadomości było mało, na podium znalazły się też Polki – Aleksandra Chmielewska i Laura Banach.

Żeglarstwo lodowe w Polsce pojawiło się około 1920 roku i polscy żeglarze od lat sięgają po najwyższe trofea w tym sporcie. Być może gdyby rodacy interesowali się nie tylko najbardziej popularnymi dyscyplinami w naszym kraju, sportowcy tacy jak pani Zuzanna nie musieliby organizować akcji zbierania pieniędzy na wyjazd na Mistrzostwa Świata.