Kiedy można otrzymać odpust zupełny w listopadzie?

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego odpust jest darowaniem kary doczesnej za grzechy.

“Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości”-

Katechizm Kościoła Katolickiego – 1471

Oto dostępne odpusty, które możesz otrzymać w listopadzie:

Oktawa wszystkich świętych

Odpust zupełny jest dostępny tylko dla dusz w czyśćcu cierpiących, który możemy im ofiarować poprzez wizytę na cmentarzu i modlitwę za zmarłych każdego dnia podczas Oktawy Wszystkich Świętych od 1 do 8 listopada.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny)

Odpust zupełny jest dostępny dla wiernych, którzy 2 listopada pobożnie odwiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają Ojcze Nasz wraz z wyznaniem wiary.

Uroczystość Chrystusa Króla

Odpust zupełny jest dostępny dla wiernych, którzy 25 listopada, w dzień Uroczystości, modlili się aktem poświęcenia Chrystusa Królowi.

Czy są jakieś inne wymagania, aby Kościół mógł otrzymać odpust?
Z całą pewnością! Odpustów nie można zdobyć tylko przez wymienione wyżej akty, lub przez odmawianie modlitw jak gdyby były zaklęciami magicznymi. Udzielanie odpustów opiera się na naszym wewnętrznym usposobieniu i spełnieniu trzech przesłanek: spowiedzi sakramentalnej, Komunii świętej i odmówieniu modlitwy w intencjach papieskich. Jeśli nie uda Ci się ich spełnić dokładnie tego dnia, wszystkie te czynności muszą być wykonane w ciągu najbliższych kilku dni. Oczywiście nie musisz iść do spowiedzi, jeśli jesteś w stanie łaski uświęcającej.

Ponadto trzeba być wolnym od wszelkiego przywiązania do grzechu. Co to znaczy? Wolność od przywiązania do grzechu nie oznacza wolności od wszelkiego grzechu – to byłoby niemożliwe. Przeciwnie, oznacza to, że nie może być grzechu, którego dusza nie chce się wyrzec. Jest to być może najtrudniejszy wymóg, ale konieczny do uzyskania odpustu zupełnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *