Szczyt świata

16 października 1978 rok to data, która bardzo dobrze kojarzy się Polakom. Zapytany na ulicy nasz rodak od razu powie, że to data wyboru na papieża kardynała Karola Wojtyły. Ale to nie koniec powodów do dumy.

Kiedy w Watykanie biały dym oświadczał światu wybór nowego zwierzchnika Kościoła, kilka tysięcy kilometrów na wschód nasza rodaczka – Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt naszego globu – Mount Everest. 

Dobry Bóg tak chciał, abyśmy oboje tego samego dnia zaszli tak wysoko – powiedział rok później Ojciec Święty podczas spotkania z Rutkiewicz. Ta dała mu kamień ze szczytu Mount Everest.

Wanda Rutkiewicz była także pierwszą kobietą i pierwszym Polakiem na szczycie K2. Jej osiągnięcia stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach i płynących stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką lub współautorką kilku książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *