Jak się modlić?

Modlitwa. Mój tutorial.

Właściwie tutaj powinienem wkleić Ojcze nasz i po sprawie. Modlitwa Pańska to taki tutorial dobrej modlitwy. Jak się modlić? Słyszałem to pytanie setki razy. Również we własnym sercu.  Najłatwiej jest neofitom. Emocje i świeża energia robią swoją robotę. Potem jest gorzej. Rutyna, zmęczenie, pustynie duchowe, pokusy. Słyszałem wiele razy, że największą wartość ma modlitwa, gdy się kompletnie nie ma na nią ochoty ani siły. Tak jak w życiu. Najcenniejsze jest to, co rodzi się w trudzie. Często jedyne na co mnie stać to Ojcze nasz. I być może to wszystko czego mi potrzeba, by wejść w dialog z Bogiem. Dialog, nie monolog. Giganci modlitwy są zgodni – dobra modlitwa to dialog. 

Ojcze nasz

Nie mówię: Ojcu naszemu albo Do Ojca naszego tylko Ojcze nasz. To bezpośrednie zwrócenie się do Osoby Boga Ojca. W zdrowej rodzinie ojciec uosabia jednocześnie władzę i pełną miłości troskę.

Który jesteś w niebie

Jesteś tam, dokąd nie sięgają moje zmysły. Dlatego nie mogę Cię zobaczyć, usłyszeć i dotknąć fizycznie. Chyba, że postanowisz uczynić wyjątek od tej reguły. Co się ponoć zdarza. 

Święć się imię Twoje

Imię Boga jest wielką tajemnicą. Bóg objawiając swe Imię Mojżeszowi (JHWH) tak na prawdę je zakrył. Poznać czyjeś imię to w Biblii wniknąć w jego istotę, a nawet mieć nad nim jakąś władzę (Adam w raju nazywając zwierzęta, staje w pozycji króla stworzenia). Czy zatem można poznać imię Boga i przeniknąć Jego istotę? Pozostaje mi tylko pochylić się przed tą tajemnicą. 

Przyjdź Królestwo Twoje

W tym wezwaniu ukryte jest moje rozczarowanie wszystkimi królestwami, jakie kiedykolwiek próbował zbudować człowiek. To tęsknota za tym Królestwem, którego budowniczym nie jest człowiek tylko Bóg. 

Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi

Aniołowie i ludzie. Niebo i ziemia. Świat widzialny i niewidzialny. Wszystko przenika jeden Duch i jedna Jego wola. 

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj

Rzeczy mało istotne bywają jednocześnie niezbędne. Bóg to wie. Zna moje potrzeby doskonale, skoro mnie stworzył. Jezus gdy ukazał się Apostołom, nie zaczął od modlitwy tylko od jedzenia.

Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Mt 25, 40

Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Mt 10, 32

Bóg stworzył mnie i włączył w wyjątkowo delikatny system naczyń połączonych z innymi braćmi i Sobą samym.

I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. 

Papież Franciszek zalecił zmianę tego tłumaczenia na i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie. Mój tata od kiedy pamiętam, tak właśnie się modli. Tak czy inaczej to wzywanie Bożej opatrzności by nad nami czuwała. Za każdym razem, kiedy czynię dzieciom znak krzyża na czole, kiedy żegnam się przed drogą, kiedy modlę się przed trudnym wydarzeniem albo pochylam głowę na błogosławieństwo oddaję swoje sprawy w Boże ręce. 

Największym deficytem dzisiejszego świata jest cisza. Nazywana jest najstarszą modlitwą. Kiedyś głos prawdy w radiu Wolna Europa był zagłuszany przez różne szumy i trzaski w eterze. Myślę, że hałas cywilizacji robi dzisiaj tą samą robotę. Zagłusza w naszych sercach głos prawdy. Głos Boga. Gdyby teraz ktoś zapytał mnie, jak się modlić, przyłożyłbym palec do ust i wyszeptał – ciiii…

Adam Szefc Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *