Niemiecka szkoła budowania dróg rowerowych

Tak wygląda Tunnel Rott (364m dł) w Wuppertalu. Jest to fragment Nordbahntrasse – ogólnodostępnego ciągu komikacyjno – wypoczynkowego powstałego na bazie linii kolejowej o tej samej nazwie. Trasa została zbudowana i jest zarządzana przez Wuppertalbewegung e.V. stowarzyszenie mieszkańców miasta Wuppertal (więcej informacji na ich stronie http://www.wuppertalbewegung.de/

Wuppertal Tunnel Rott

Tak wygląda Tunnel Rott (364m dł) w Wuppertalu. Jest to fragment Nordbahntrasse – ogólnodostępnego ciągu komikacyjno – wypoczynkowego powstałego na bazie linii kolejowej o tej samej nazwie. Trasa została zbudowana i jest zarządzana przez Wuppertalbewegung e.V. stowarzyszenie mieszkańców miasta Wuppertal (więcej informacji na ich stronie http://www.wuppertalbewegung.de/) Sama trasa ma 22 kilometry długości, pięc tuneli z czego najdłuższy ma 722 m długości, cztery wiadukty, kaplicę, różne udogodnienia wypoczynkowe jak place zabaw, ławki, a nawet fragment dawnych torów z darmową (!!!!) drezyną.Inwestycję zakończono w 2014 roku kosztem ponad 30 milionów euro, które stowarzyszeni pozyskało od landu oraz UE, trzeba jednak pamiętać, że członkowie stowarzeszenia przepracowali społecznie na budowie ponad 300 tyś roboczogodzin wykonując wiele robót budowlanych. Do dziś zajmują się bezinteresownie bieżącym utrzymaniem trasy.Nordbahntrasse zdobyło w 2015 roku nagrodę Der Deutsche Fahrradpreis – best for bike w kategorii infrasturktura.Ciekawostką związaną z tunelami jest specjalnie zaprojektowane oświetlenie przez firmę Phillips, które ma nie przyciągać owadów i oraz ma nie odstraszać nietoperzy. Z przyczyn bezpieczeństwa każdy tunel jest oświetlny innym kolorem, co ma ułatwić lokalizację w razie wezwania pomocy.

Opublikowany przez Rowerowe Katowice Środa, 3 października 2018

Sama trasa ma 22 kilometry długości, pięc tuneli z czego najdłuższy ma 722 m długości, cztery wiadukty, kaplicę, różne udogodnienia wypoczynkowe jak place zabaw, ławki, a nawet fragment dawnych torów z darmową (!!!) drezyną.

Inwestycję zakończono w 2014 roku kosztem ponad 30 milionów euro, które stowarzyszeni pozyskało od landu oraz UE, trzeba jednak pamiętać, że członkowie stowarzyszenia przepracowali społecznie na budowie ponad 300 tyś roboczogodzin wykonując wiele robót budowlanych. Do dziś zajmują się bezinteresownie bieżącym utrzymaniem trasy.

Nordbahntrasse zdobyło w 2015 roku nagrodę Der Deutsche Fahrradpreis – best for bike w kategorii infrasturktura.
Ciekawostką związaną z tunelami jest specjalnie zaprojektowane oświetlenie przez firmę Phillips, które ma nie przyciągać owadów i oraz ma nie odstraszać nietoperzy. Z przyczyn bezpieczeństwa każdy tunel jest oświetlny innym kolorem, co ma ułatwić lokalizację w razie wezwania pomocy.

 

źródło: Rowerowe Katowice/Facebook

One thought on “Niemiecka szkoła budowania dróg rowerowych

  • 8 października 2018 at 16:45
    Permalink

    Ciekawe!!! jechalem tunelami autobusem w Norwegi I to bylo niesamowite,a jazda rowerem to by bylo super.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *