Synod Młodzieżowy 2018

W styczniu 2017 roku Franciszek napisał do młodych list, który rozpoczął od słów: “Chciałem, byście byli w centrum uwagi, bo noszę was w swoim sercu”.

List jest zapowiedzią Synodu Biskupów nt. Młodzież, wiara i rozeznanie powołania. Miejsce: Watykan. Czas: 3 – 28 października 2018.

W zaprezentowanym niedawno roboczym dokumencie październikowego synodu, tzw. Instrumentum laboris, czytamy: “Troska o młodzież nie jest dodatkowym zajęciem Kościoła, ale istotną częścią jego powołania i misji w dziejach.”

Papież we wspomnianym wyżej liście napisał też – “Kościół pragnie słuchać waszego głosu, waszej wrażliwości, waszej wiary; a nawet waszych wątpliwości i waszej krytyki.”

To rewolucyjne słowa. Do niedawna młodzi słyszeli tylko jeden komunikat: to wy macie słuchać Kościoła, nigdy na odwrót. I być może ten właśnie komunikat zniechęcał wielu młodych do pozostania we wspólnocie Kościoła. Troska, o której pisze Instrumentum laboris jest kluczem do tych wszystkich młodych serc, którym bardziej od moralizatorstwa potrzebna jest miłość.

Modlitwa o owoce synodu ze wszech miar wskazana.

(as)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *