Dziś wspominamy patrona młodzieży

W tym roku nie trzeba go chyba przedstawiać nikomu. A już na pewno nie niniwitom! 18 września w polskim Kościele obchodzimy wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona polskich dzieci i młodzieży, ministrantów, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz oczywiście Polski.

Gdybyśmy zerknęli do jego życiorysu, uderzy nas jak gorąco ten chłopak dążył do Chrystusa. Od dziecka był bardzo pobożny i pilny jako uczeń. Nie straszne mu były żadne bariery – gdy rodzice zabronili mu wstąpić do Jezuitów, Staszek uciekł z Wiednia do Dillingen. Sam pokonał 650 kilometrów. Pieszo! 

Będąc 15-latkiem ciężko zachorował. Miał wówczas wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.

Czego nas może nauczyć Staszek? Cyprian Kamil Norwid, urzeczony postacią świętego Polaka, napisał wiersz “A ty się odważ”, który może stać się dzisiejszą inspiracją dla każdego z nas. Oto jego fragment:

A ty się odważ świętym stanąć Pana
A ty się odważ stanąć jeden sam
Być świętym – to nie zlękły powstać z wschodem
To ogromnym być, przytomnym być!

Krocz – jasny, uśmiechnięty,
Na twarzy ten Chrystusa rys
Miłość
Święty aż po krzyż – przez krzyż – na krzyż!
Ty się wahasz? Ty się cofasz?
Ty się odważ świętym być!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *