Dziś święto Podwyższenia Krzyża Świętego

14 września w Kościele obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Nazwę tego święta zapewne doskonale znasz, ale czy wiesz czym ono jest?

Jest to dzień, w którym Kościół celebruje odkrycie i odzyskanie prawdziwego krzyża Jezusa Chrystusa. Matka rzymskiego cesarza Konstantyna, św. Helena, nawrócona na chrześcijaństwo, udała się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, aby zobaczyć, gdzie odbywały się ważne wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Jednym z jej celów było znalezienie miejsca ukrzyżowania Jezusa i samego Krzyża, na którym został powieszony.

Po przeprowadzeniu wywiadów z wieloma miejscowymi i z pomocą biskupa jerozolimskiego, św. Makarego, Helena odkryła miejsce i znalazła Krzyż, który wcześniej ukryty był przez Żydów. Datą tego odkrycia, zgodnie z tradycją, był 3 maja 326 r. Święta Helena zbudowała kościół na pierwotnym miejscu ukrzyżowania Jezusa, pochówku i zmartwychwstania. Dziś jest on znany jako Kościół Grobu Pańskiego. Jej syn, Konstantyn, poświęcił ten kościół 13-14 września w roku 335. Do dzisiaj w tym miejscu kończą się stacje drogi krzyżowej Via Dolorosa w Jerozolimie.

Prawdziwy Krzyż był od początku obiektem wielce czczonym i uważanym za najcenniejszy skarb Kościoła, a święto ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego jest nieprzerwanie celebrowane aż do dnia dzisiejszego. Święto obchodzone jest 3 maja w starym kalendarzu rzymskim (data jego odkrycia), a 14 września w Jerozolimie i w nowym kalendarzu rzymskim (data oddania kościoła).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *