116 111 – zapamiętaj ten numer

10 września na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Czy masz świadomość, że od Twojej wiedzy i reakcji może zależeć życie czyjejś osoby? 

Myśli samobójcze mogą się pojawiać, kiedy wydaje Ci się, że znajdujesz się w tak trudnej sytuacji życiowej i jesteś tak nieszczęśliwy/a, że nie masz ochoty dłużej żyć. Zdarza się, że nie widząc szansy rozwiązania swoich problemów lub nie widząc sensu pokonywania trudności, człowiek postanawia odebrać sobie życie. Jest to dramatyczna decyzja i najgorsze wyjście, dlatego powinno się zrobić wszystko, żeby zapobiec samobójstwu.

Wiemy, że trudno jest zwierzyć się komuś, że myśli się o odebraniu sobie życia, ale bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej uzyskać pomoc i wsparcie w takiej sytuacji.

Jeśli martwisz się o kogoś Ci bliskiego, ponieważ widzisz, że ta osoba:

  • jest coraz smutniejsza,
  • mówi o śmierci,
  • rozdaje swoje rzeczy
  • wprost mówi Ci, że chce sobie odebrać życie,

koniecznie i jak najszybciej poinformuj kogoś dorosłego, komu ufasz. Nawet jeśli będzie Ci się wydawało, że zdradzasz zaufanie przyjaciela/przyjaciółki, to pamiętaj, że postępujesz dobrze i odpowiedzialnie, rozmawiając z dorosłą osobą.

Pamiętaj, że myśli samobójcze mogą się przytrafić każdemu, kto czuje, że przerastają go jego problemy i myśli, że nikt mu nie pomoże. Nie pozostawaj bierny, zareaguj i pomóż. Ty możesz uratować komuś życie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *