Doświadczyć Pana Boga w drugim człowieku

W katowickiej NINIWIE nadchodzą zmiany. Po dwóch latach funkcję lidera wspólnoty przestała pełnić Aneta Wróbel. Z tej okazji członkowie jej wspólnoty zorganizowali dla niej wspaniałe przyjęcie-niespodziankę. Dziś, podczas Festiwalu Życia poprosiliśmy Anetę o krótką rozmowę na temat posługi lidera we wspólnocie niniwickiej.

Jaka różnica jest różnica pomiędzy animatorem i liderem?
Animator jest odpowiedzialny za prowadzenie spotkań formacyjnych i ma swoją grupkę, o którą troszczy się nie tylko w czasie spotkania, ale także utrzymuje z tymi osobami kontakt w ciągu tygodnia. Lider jest kimś takim kto troszczy się o całą wspólnotę, grupę młodszą i starszą ale przede wszystkim o animatorów. Ci wszyscy animatorzy są jego “grupką”.

Ile trwa kadencja lidera?
Kadencja lidera w naszej wspólnocie trwa rok lub dwa lata. W moim przypadku to były dwa lata. W ostatnich tygodniach mieliśmy wybory na nowego lidera, jednak jeszcze nie wiemy kto nim zostanie, gdyż nie mamy oficjalnych wyników.

Jak wspominasz dwa lata na stanowisku lidera?
Dla mnie to był bardzo rozwojowy czas. Po kilku latach bycia animatorem objęłam funkcję, która wymagała ode mnie czegoś więcej niż do tej pory. To było wyzwanie, ponieważ animatorzy bardzo liczą na wsparcie lidera, jednocześnie było to piękne, że mogłam z nimi rozmawiać, dowiadywać się jakie mają wyzwania i im w nich pomagać.

Jak porównałabyś swoją wizję bycia liderem sprzed sprawowania tej funkcji z tym jak widzisz ją po tych dwóch latach?
Dobre pytanie. Myślę że wtedy widziałam to przede wszystkim w kategoriach obowiązków – że lider powinien czuwać nad tym, czy osoby odpowiedzialne spełniają swoje zadania i czy nie potrzebują w czymś pomocy, ale te dwa lata zweryfikowały tą wizję. Teraz widzę, że chodzi przede wszystkim o kontakt z animatorami i świadomość tego, co się u nich dzieje. Bo to, jak wypełniają swoje zadania zależy od tego co akurat przeżywają. Jeśli komuś pomożemy w trudnościach, zadania służbowe też się w końcu rozwiążą.

Jak trafiłaś do NINIWY?
Dzięki moim znajomym. Szukałam wspólnoty dla siebie, a oni przyprowadzili mnie właśnie do NINIWY. Bardzo szybko poczułam, że to coś mojego i tak już zostałam w niej do dziś.

Co Cię najbardziej przyciąga w charyzmacie oblackim?
Wspólnota – dla mnie bardzo ważna jest wspólnota z drugim człowiekiem. To w niej miałam swoje pierwsze doświadczenie Pana Boga w drugim człowieku. To w niej są ludzie, którzy mnie tu przyjmują i mogę budować z nimi relacje. Kiedy trudno było mi się otworzyć na modlitwie, dzięki drugiemu człowiekowi było mi znacznie łatwiej. Miałam bardzo silną potrzebę wspólnoty, bo wiedziałam, że sama nie wytrwam w kościele. Wspólnota oblacka była i jest do teraz dla mnie dużą pomocą. Kiedy trudniej jest mi się modlić, dzięki wspólnocie mogę w niej uczestniczyć i modlę się nawet kiedy jest mi trudno.

Jakie masz plany na wakacje?
Wraz z zakończeniem roku formacyjnego zakończyłam swoje zadania jako lider. Moja kadencja kończy się, ale mogę być nadal animatorem. W tej chwili odnajduję się jako animator na Festiwalu Życia oraz podczas innych naszych letnich aktywności, najczęściej rekreacyjnych. W sierpniu razem z o. Dominikiem Ochlakiem wyruszę na wyprawę “Projekt: Życie Próba Krzyża”.

Dziękujemy za rozmowę!

Niespodziankowa impreza pożegnalna w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *