Wejdźmy do Jego bram z dziękczynieniem

Każda niedziela jest dniem dziękczynienia. Jubileusz świętowany w niedzielę był dziękczynieniem w dziękczynieniu. Obchody 10-lecia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kokotku i Centrum Młodzieży NINIWA mogliśmy przeżywać w gronie przyjaciół i osób, które były związane z tym miejscem od początku jego tworzenia. Punktem rozpoczynającym świętowanie była krótka konferencja, którą w zastępstwie wygłosił dla nas prowincjał o. Paweł Zając, dodając iż sam fakt zastąpienia innego prelegenta jest ściśle związany z duszpasterstwem młodzieży, gdyż to właśnie praca z młodymi jest najlepszą szkołą do wyzwolenia z każdego człowieka zdolności do bycia spontanicznym. Młodzież musi być nasza, to hasło, które w XX wieku wybrzmiało z ust przywódców państw totalitarnych, zakładających iż to w młodzieży tkwi potencjał, którym można się posłużyć, ale poprzez zniewolenie i odcięcie od Boga. Geniusz kapłanów lat 60., jak wspominał o. Paweł Zając polegał na tym, by kierowane do młodych słowo „wolność” wybrzmiało z nową mocą jako słowo Chrystusa. To jak rewolucja rockendrolowa, która dokonywała się w tamtych czasach, ale tym razem w warunkach Ewangelii. 10-lecie Misjonarzy Oblatów w Kokotku było okazją, by odwołać się do charyzmatu pracy z młodzieżą jako wyzwania podyktowanego właśnie w wolności potrzebą serca a nie wymogiem zapisanym w regułach. Ojciec Paweł podkreślił, iż duszpasterstwo młodzieży wiąże się z pewnymi wyzwaniami, które można sprowadzić do tego, iż kapłani powinni poświęcić młodym swój czas, pokazać poprzez czyny swoją autentyczną relację z Chrystusem i to relację opartą na trwałości, a nie czasowym porywie emocji związanym z przeżywaniem danego wydarzenia.

10 lat minęło jak jeden dzień

Prezentacja multimedialna na temat historii tworzenia duszpasterstwa młodzieżowego w Kokotku została poparta wspomnieniami o. Tomasza Maniury i o. Bartosza Madejskiego, którzy jako młodzi kapłani rozpoczęli swoją działalność w Kokotku. Zaczęła się ona od prostej prośby skierowanej do ówczesnego ojca prowincjała Teodora Jochema, brzmiącej: ojcze, chcę zrobić coś dla młodzieży. Jak widzimy wielkie dzieła zaczynają się od wielkiej prostoty. I życzliwości takich osób jak bp Jan Wieczorek, który wskazał na Kokotek jako na miejsce czekające na oblatów i ich pomysłowość do pracy z młodzieżą.

O skierowanie słowa do zebranych na sali gości i przyjaciół zostali poproszeni również przedstawiciele władz państwowych, w tym wojewoda Jarosław Wieczorek, poseł Andrzej Gawron oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która zaapelowała do młodych, jak i duszpasterzy ich prowadzących: przywracajcie Europę dla Boga! Na obchodach 10-lecia nie zabrakło również generała o. Louisa Logana OMI, który za Teresą z Avila podkreślił, iż pracować należy tak, jakby wszystko zależało od nas, modlić się tak, jakby wszystko zależało od Boga i dodał również, że warto to robić we wspólnocie.

Dotrzeć do Prawdy

Wspólnota natomiast na tyle jest silna, na ile zaprosimy do niej Boga, dlatego też punktem kulminacyjnym całego dzisiejszego dnia była Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Kopiec. Wygłoszone słowo, kierowało nas m. in. na biblijną postać Jaira, który odkrył w życiu podstawową Prawdę, że to jest Ten, który może uzdrowić. My również w trudnych doświadczeniach życia nigdy nie powinniśmy tracić z oczu tej Prawdy, która jest najistotniejsza, by swego życia nie zmarnować, nie przegrać. Bp Jan Kopiec zaznaczył, iż działalność oblatów w Kokotku jest przygotowywaniem młodych do odpowiedzialności i jeżeli tylko na tej drodze nie zabraknie konsekwencji to można odkryć, iż warto żyć. Warto żyć pięknie. Warto dla Prawdy i dla Miłości żyć.

Czas rozgrzać scenę

Koncert Arki Noego rozpoczął nasze muzyczne świętowanie i przypomniał każdemu z nas, iż trzeba nam się stać jak dzieci, by wejść do Królestwa Niebieskiego. Może warto dziś właśnie z tą dziecięcą ufnością rozpocząć swoją osobistą modlitwę od słów Tato, Mamo…bo przecież dziękuję Ci Tato i wiem to na pewno- przez cały dzień czuwasz nade mną!

Festiwal Życia nawet się jeszcze nie zaczął, a my już mamy okazję gościć zespoły, których teksty piosenek są tak wyryte w naszych sercach i głowach, że gardło niejednego uczestnika wymaga już małej kuracji, aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Ale nie sposób było nie włączyć się w teksty w wykonaniu zespołu 2Tm2,3. W niektórych wyzwoliło to nawet potrzebę tańca, po którym pot zalewał czoło, bo jak wiemy zespół zagrał dla nas „na ostro”.

Zostań wśród nas, tak jak byłeś za dnia”

Dzień wypełniony radością, spotkaniami z ludźmi, wspomnieniami, ale i modlitwą tą wyrażoną wspólnotowo podczas Eucharystii, ale również spontanicznie poprzez koncerty. Obchody 10- lecia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kokotku i Centrum Młodzieży Niniwa zamknęła najpiękniejsza forma dziękczynienia i uwielbienia Boga jakim jest jedno słowo: Alleluja! A „w ciszy i przy blasku świec” można nadal trwać, trwać w dziękczynieniu przed Nim wystawionym w Najświętszym Sakramencie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *