Zaprezentowano Instrumentum Laboris na Synod o młodzieży

Wczoraj zaprezentowano dokument roboczy, tzw. Instrumentum laboris, październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. 52-stronicowy dokument, sformułowany według zasad chrześcijańskiego rozeznawania, zawiera refleksje nt. współczesnej młodzieży i jasno przedstawia cele październikowych obrad biskupów i ich znaczenia dla całego Kościoła.

„W Instrumentum laboris odnajdujemy nadzieję. W świecie, który nie pomaga marzyć, ten dokument może być odczytywany jako zaproszenie do tego, by pragnąć tego, co wydaje się nierealne, by marzyć dla młodych i wspólnie z nimi o wielkich rzeczach” – mówił sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri.

Omawiając w skrócie treść Instrumentum laboris, hierarcha zwrócił uwagę na kilka tematów, które wybrzmiewają w dokumencie. Jednym z nich są liczne wyzwania współczesnej młodzieży, m.in. globalizacja i jej konsekwencje oraz pogłębiające się różnice społeczne i brak dialogu międzypokoleniowego. Innym, zaznaczanym przez samych młodych ludzi, jest potrzeba towarzyszenia – zarówno pojedynczym młodym osobom, jak też rodzinie, która dla młodzieży ma fundamentalne znaczenie, pomimo kryzysu, w którym się znajduje. Kard. Baldisseri zwrócił też uwagę na sześć wyzwań antropologicznych współczesnej młodzieży, opisanych w Instrumentum laboris, wśród których mowa jest m.in. o wyzwaniach związanych tożsamością młodzieży budowaną w świecie wirtualnym, niezdolnością młodzieży do podejmowania wiążących decyzji, a także tęsknota młodzieży, która jest coraz mniej religijna, za pogłębionym życiem duchowym.

O tym, co zawiera instrumentum laboris przeczytamy tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *