Wyścig kolarski Giro d’Italia wystartuje z Jerozolimy

Po raz pierwszy w swojej 109-letniej historii wyścig kolarski Giro d’Italia 2018 wystartuje poza Europą. Trzydniowy prolog tego drugiego – po Tour de France – z największych wyścigów kolarskich świata odbędzie się w Izraelu.

Rozpocznie go 10-kilometrowa jazda na czas z udziałem 176 kolarzy najwyższej klasy, poinformowali organizatorzy 17 kwietnia w Jerozolimie. Licząca 167 km trasa drugiego dnia prologu, 5 maja, prowadzić będzie z Haify przez Akko i Cezareę do Tel Awiwu.

Trzeciego dnia kolarze pokonają 229 kilometrów z Beerszeby przez pustynię do Eilat, najbardziej na południe wysuniętej miejscowości Izraela. Po trzydniowym prologu wyścig będzie kontynuowany na Sycylii i po pokonaniu 3 562 kilometrów zakończy się 27 maja na Via dei Fori Imperiali w pobliżu rzymskiego Koloseum.

Start pierwszego etapu w Jerozolimie zaplanowano poniżej Bramy Jaffy. Trasa prowadzi następnie w kierunku hotelu „King David” krętymi drogami przez zachodnią część miasta, obok gmachu Knessetu, izraelskiego parlamentu. Meta etapu usytuowana jest przy murach Starego Miasta, w pobliżu watykańskiego centrum Notre Dame. Władze izraelskie zaprotestowały przeciwko pierwotnemu określeniu tej trasy jako „zachodnia Jerozolima”. Izraelskie ministerstwo turystyki oświadczyło, że „nie ma wschodu i zachodu”, gdyż jest tylko „zjednoczona Jerozolima”.

Drugi etap startuje w portowej Hajfie i prowadzi na północ do Akko, dalej obok wykopalisk rzymskiej Cezarei do promenady nad plażą w Tel Awiwie. Wbrew wcześniejszym planom trasa wyścigu nie będzie prowadziła przez Nazaret i nad jeziorem Galilejskim. W trzecim dniu kolarze, pokonując różnicę poziomów ponad 800 metrów, będą jechali przez południe kraju, nad Morzem Czerwonym do Ejlat, gdzie zakończy się prolog.

Ideę rozpoczęcia Giro d’Italia w Izraelu wysunął kanadyjski miliarder pochodzenia żydowskiego, Sylvan Adams. Jest on współtwórcą izraelskiej „Cycling Academy” i honorowym przewodniczącym „Big Start” Giro 2018 w Izraelu.

 

źródło: ekai.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *