Niezwykły bezdomny

Czy widzisz na tym zdjęciu coś niezwykłego?  Jak często koło tych, którzy są w największej potrzebie przechodzimy z niesmakiem i staramy się ich nie zauważać? Czy właśnie nie w takim momencie sprawdzane są w nas słowa Chrystusa, który apelował, byśmy nigdy bliźniego w potrzebie nie zostawiali na pastwę losu? 

To przesłanie towarzyszyło artystom, którzy w ostatnich latach w kilkunastu miastach na całym świecie postawili niezwykłe rzeźby – takie jak ta na zdjęciu. Jeśli jeszcze nie widzisz o co chodzi, poniższe zdjęcie powinno wszystko wyjaśnić.

Ta wstrząsająca rzeźba to “Jezus bezdomny”, którą artyści na całym świecie chcieli zwrócić uwagę na problem bezdomności w naszych społeczeństwach. 

Chrześcijański rzeźbiarz – Timothy Schmalz – doznał natchnienia, kiedy zobaczył bezdomnego na łatwce w Toronto. Wrócił do pracowni i stworzył rzeźbę, którą nazwał “Mateusz 25” od zawartego w tym rozdziale Ewangelii fragmentu “Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. (Mt 25,40). 

Jego dzieło szybko zyskało ogromny rozgłos i dziś odlewy rzeźby stoją przed kościołami na całym świecie, m. in. w Madrycie, Singapurze i Watykanie. I choć wielu proboszczów nie zgadzało się na umieszczenie tej rzeźby przed swoimi parafiami, jej mniejsza wersja została nawet pobłogosławiona przez papieża Franciszka. 

 

Czy uważasz, że taka rzeźba jest zbyt kontrowersyjna czy chętnie widział(a)byś ją przed swoim kościołem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *