Najdłuższa liturgia w roku

Jeśli czytaliście dzisiejsze rozważanie Ewangelii Sercem Oblata to już wiecie, że właśnie trwamy w najdłuższej liturgii w ciągu roku. Zauważyliście, że wczoraj nie było błogosławieństwa na koniec Eucharystii? Dziś nie będzie zaś rozpoczęcia liturgii znakiem krzyża. Triduum Paschalne to trzy dni ciągłej liturgii. 

Dlatego w Katechizmie Kościoła Katolickiego przeczytamy, że “Wielkanoc nie jest po prostu jednym ze świąt, ale jest “Świętem świąt”, “Uroczystością uroczystości” tak jak Eucharystia jest Sakramentem sakramentów” (KKK 1169).

Uroczystości Triduum Paschalnego odbywają się wieczorem, co według liturgicznej poprawności powinno następować po zapadnięciu zmroku. Wszystkie celebrowane w niej ryty starają się oddać prawdę poszczególnych dni, oddając atmosferę samych wydarzeń, które miały miejsce za sprawą Chrystusa.

Znaczenie liturgii

Wczorajsza liturgia mówiła o ustanowieniu Najświętszego Sakramentu Eucharystii, jako znaku Bożej miłości. Zarówno czytania jak i obrzędy tego dnia podkreślały służebną postawę Chrystusa, który przepasał się prześcieradłem i mył uczniom nogi, każąc im w tym naśladować siebie. W relacji trzech Ewangelistów (Mateusza, Marka i Łukasza, tzw. Ewangelie synoptyczne) to była właśnie żydowska uczta paschalna, którą Jezus spożył ze swymi uczniami w przeddzień swej męki. Podczas niej ustanowił swój wieczny testament: Najświętszy Sakrament swej obecności: Eucharystię (o czym mówi czytane wtedy w liturgii słowa drugie czytanie z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian).

W Wielki Czwartek na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej “ciemnicą”. Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki. Nie będą odprawiane także Msze święte.

Wielki Piątek przypomina mękę, śmierć i złożenie do grobu Jezusa. Te wydarzenia są też celebrowane podczas liturgii. Bardzo skromna oprawa, obnażony ołtarz oraz kolor czerwony szat liturgicznych mają podkreślać jego pełen powagi i zadumy charakter. Po Modlitwie Powszechnej jest czytana Męka Pańska i adorowany Krzyż, na którym umierał nasz Zbawiciel. Po adoracji rozdawana jest Komunia, a następnie Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Pańskiego. 

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa, a także Jego zstąpienie do otchłani. W otchłani Jezus ogłasza wieść o pokonaniu śmierci wszystkim zmarłym przed wiekami. W godzinach porannych w wielu kościołach sprawuje się Godzinę Czytań i Jutrznię (modlitwy brewiarzowe Psalmami) z udziałem ludu. W atmosferze zadumy, modlitwy i postu Kościół oczekuje na Zmartwychwstanie Chrystusa celebrowane podczas liturgii Wigilii Wielkiej Nocy, która następuje dopiero po zapadnięciu zmierzchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *