Dlaczego Niedziela Palmowa jest Światowym Dniem Młodzieży?

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej przypomina o mesjańskim wjeździe Chrystusa do Jerozolimy. Od 1986 r. w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. W związku z tym tego dnia w wielu polskich katedrach biskupi spotykają się z młodzieżą, która przynosi do poświęcenia palmy – symbol ostatecznego zwycięstwa Chrystusa.

Palmy przynoszone przez młodzież często mają fantazyjne kształty i rekordowe długości. Spotkaniom w katedrach towarzyszą kiermasze, jarmarki, koncerty i liczne spotkania. Diecezje i archidiecezje wykorzystują dzisiejsze święto, by poprowadzić adorację Najświętszego Sakramentu i zachęcać do sakramentu pojednania przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Dla młodzieży jest to również okazja do przeprowadzenia akcji charytatywnych dla potrzebujących.

Czy wiesz dlaczego właśnie w Niedzielę Męki Pańskiej obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży?

15 kwietnia 1984 r., w Niedzielę Palmową, odbyło się w Rzymie na placu św. Piotra Spotkanie Młodych z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Tydzień później, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, św. Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego.
Wkrótce po tym spotkaniu Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 1985 rok Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. W Niedzielę Palmową 1985 r. w Rzymie zgromadziła się młodzież z całego świata. Spotkanie to przerosło wszelkie oczekiwania. Uradowany tym św. Jan Paweł II postanowił, że od tej pory młodzi powinni mieć swoje święto – obchodzony w Niedzielę Palmową Światowy Dzień Młodzieży. Od tego momentu w każdej diecezji gromadzi się młodzież wraz ze swoimi biskupami. 

Oprócz tego raz na trzy lata organizowane są Światowe Dni Młodzieży, podczas których młodzież z całego świata spotyka się z głową Kościoła Katolickiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *