Czy wiesz jakie jest najbardziej “zielone” państwo świata?

Zimą w Polsce niczym refren zawsze powraca temat zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem – czy wiecie, który kraj świata jest najbardziej ekologiczny?

Jeśli poczytać różne rankingi, najczęściej znajdziemy w nich na czele kraje skandynawskie. Tymczasem najbardziej “zielone” państwo świata znajduje się w sercu Kościoła Katolickiego – w Watykanie!

Na długo przed wydaniem przez papieża Franciszka w 2015 r. encykliki Laudato Si na temat środowiska, Watykan i Kościół katolicki znajdowały się na czele propagowania odpowiedzialnej ochrony środowiska. Kościół katolicki zawsze pozostawał w zgodzie z nauką i od dziesięcioleci wzywa globalną społeczność do poważniejszego potraktowania nauki o kwestiach środowiskowych. Ćwierć wieku temu, w 1991 roku papież Święty Jan Paweł II wydał swoją encyklikę Centesimus Annus, wzywając nas do poszanowania natury i tego, co dał nam Bóg.

Dziś Watykan jest oficjalnie najbardziej zielonym krajem na świecie. Wraz z ukończeniem ogromnej 100-megawatowej instalacji kolektorów słonecznych w pobliżu Santa Maria de Galeria w 2010 roku, Watykan stał się najbardziej zielonym krajem na świecie. Instalacja, wraz z innymi tablicami rozmieszczonymi w całym mieście, może zasilać cały Watykan wyłącznie energią słoneczną bez potrzeby korzystania z elektryczności opartej na paliwach kopalnych. Dzięki temu Watykan oszczędza 45 ton ropy rocznie! Watykańska gazeta, Osservatore Romano, poinformowała, że ​​wraz z ukończeniem układu fotowoltaicznego:

“Watykan osiągnął rekord w produkcji energii słonecznej na jednego mieszkańca: 200 watów w szczytowych czasach[…] na jednego mieszkańca, w porównaniu do 80 watów w Niemczech, światowego lidera w tej dziedzinie.”

Jednak zielone wysiłki Watykanu nie kończą się na tym. Stolica Apostolska bada nowy elektryczny pojazd w nadziei na zastąpienie kultowego Papamobile opcją bardziej ekologiczną. Watykan przymierza się również do systemu ogrzewania słonecznego, aby zapewnić ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Co ciekawe – letnia rezydencja papieża Franciszka jest nawet częściowo zasilana przez metan wydany ze stadniny koni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *